Splňte si svoj sen, bývajte v zrube!

pred 9 mesiacmi

Mnoho ľudí túži v dnešnej dobe po netradičnom bývaní a jednou z možností, ktorá sa v posledných rokoch teší stále väčšej obľube, je aj bývanie v zrube. Ak milujete vôňu dreva a máte pozitívny vzťah k prírode, neváhajte.

Ľudia majú o bývaní v zruboch či drevodomoch často mylné predstavy. Tvrdia, že drevo dlho nevydrží, obávajú sa, že dom môže zhorieť alebo nemá dostatočné tepelno-izolačné schopnosti. Realita je však iná.

Zruby na celoročné bývanie

V súčasnosti sú stavby z dreva na takej úrovni, že sa naozaj nemusíte obávať. Tepelná izolácia je v týchto domoch ešte lepšia ako v murovaných. Drevo má schopnosť pohlcovať a uvoľňovať vlhkosť, teplota vo vnútri domu je teda prirodzene regulovaná. Drevo je pružné a teplom nestráca nosnosť. Zruby sú preto vhodné nielen ako sezónne chatky, ale zároveň ponúkajú aj plnohodnotnú možnosť celoročného bývania.

shutterstock_523296451

A čo vykurovanie?

Ako hlavný zdroj tepla sa najčastejšie využíva vstavaný kozub alebo malá piecka. Tí, ktorí túžia po väčšom komforte, môžu používať výhrevné elektrické konvektory alebo podlahové kúrenie.

Zdraviu prospešné bývanie

Drevostavba je energeticky nenáročná a zároveň aj ekologická. Ak chcete svoje náklady na bývanie čo najviac minimalizovať, vďaka zrubu sa vám to podarí. Navyše, drevo je pre človeka skvelým materiálom, pretože na organizmus pôsobí blahodárne, má antialergénne vlastnosti a je zdraviu prospešné.

(IP)
Foto: shutterstock