Strom, ktorý svojou krásou ovládne interiér

pred 7 mesiacmi

Možno vás to prekvapí, ale olivovník si môžete vypestovať aj doma. Novým módnym trendom sa stal pre svoje jemne sfarbené lístie, ktoré krásne doplní každý interiér.Olivovníky majú v sebe istú rafinovanosť, vnášajú závan Toskánska priamo do vašej obývačky. Ak uvažujete, že si jeden zaobstaráte, nasledujúce riadky sú pre vás.

Svetlo

Najnáročnejšou požiadavkou je pri olivovníkoch množstvo svetla. Olivové stromčeky milujú slnko, ktoré potrebujú najmenej 6 hodín denne. Najlepšie je preto umiestniť ich priamo pod okno.

 

olivovnik (2)

Veľkosť

Keďže olivovníky vo voľnej prírode dosahujú výšku až troch metrov, pre svoj interiér by ste si mali zvoliť radšej trpasličiu odrodu. Takýto stromček dosahuje maximálnu výšku necelých dvoch metrov.

olivovnik (1)


Správna pôda a polievanie

Vhodnou pôdou pre olivovníky je taká, ktorá rýchlo a ľahko odvádza vodu. Trik, ako udržať pôdu dobre odvodnenú, je umiestniť polystyrén alebo štrk na dno kvetináča. Hoci olivovníky nerastú veľmi rýchlo, lepšie pre ne bude, ak ich posadíte do o niečo väčšieho kvetináča ako aktuálne potrebujú. Dbajte na to, aby bola zemina na vrchu suchá predtým, ako olivovník znova polejete. Paradoxné je, že napriek tomu, že stromček žije v Stredozemí, nepotrebuje vlhký vzduch.

Vypestujte si vlastné olivy!

Dôležité je uistiť sa už pri kúpe olivovníka, či je schopný vytvárať plody alebo je len okrasný. Na to, aby vám urodil olivy, potrebuje byť pár mesiacov v exteriéri.

 

olivovnik (4)

 

Hoci dokážu olivovníky rásť a žiť v interiéri, nedokážu to celý život. Viacero zdrojov uvádza, že prežije len 8 až 9 rokov. Prečo ich nevyužiť naplno a nevypestovať si vlastné olivy?
(IP)
Foto: shutterstock