Stromčeková rastlina, ktorú si vo svojom interiéri zamilujete

pred 8 mesiacmi
Listy rastliny Pachira aquatica pripomínajú zelené bankovky. Vraví sa, že ich majiteľom prinášajú šťastie a finančný úspech. Ak patríte k racionálnejším typom, veriť tomu nemusíte, no aj napriek tomu si Pachiru obľúbite pre jej atraktívny dizajn a nenáročnú povahu.

K Pachire vodnej, ktorej sa ľudovo hovorí Strom bankoviek, sa viaže krátky príbeh, ktorý pôvod názvu vysvetľuje. Jeden chudobný muž sa pravidelne modlieval za dostatok peňazí. Raz počas prechádzky našiel ,,čudesnú rastlinu“, ktorú chápal ako znamenie od bohov a rozhodol sa vziať si ju domov. Postupom času si vďaka predaju malých rastlín, ktoré dopestoval z osiva nájdenej rastliny, zarobil slušné peniaze.

Odkiaľ k nám prišla?

Jej domovom sú močiare Strednej a Južnej Ameriky. V takomto prostredí strom dosahuje výšku až 18 metrov (v interiéri len 1 až 2 metre) a pletený kmeň preň nie je typický. K nemu sa dopracuje len pri pestovaní v škôlke, kde sa mladé a pružné časti zapletú predtým ako stvrdnú, a to pre to, aby boli lepšou zásobarňou vody.

shutterstock_19606402

Aké miesto je vhodné pre kvetináčový stromček?

Pachira je interiérovým stromčekom, ktorý je najlepšie pestovať na nepriamom svetle a v stredne až  veľmi vlhkom prostredí. Priame slnečné žiarenie môže viesť k opadávaniu jej listov. Rastlina by nemala byť vystavená ani prílišnému suchu či teplu.

Správna starostlivosť je dôležitá

Pre svoj plnohodnotný život potrebuje rastlina minimálnu teplotu 15 °C. Aby ste predišli hnilobe kmeňa, stromček potrebuje piesočnatú, rašelinovo-machovú zeminu a kvetináč s dobrou odvodňovacou schopnosťou.
 shutterstock_252580408
Hoci rastlina potrebuje vo všeobecnosti vlhkosť, mali by ste jej zeminu nechať medzi polievaním vyschnúť. Najlepšie je Pachiru zalievať raz do týždňa, až kým z dierok kvetináča nezačne tiecť voda. Keď sa nahromadí v tanieriku, vylejte ju, aby korene Pachiry neboli permanentne umiestnené vo vode.
(IP)
Foto: shutterstock