Štyri výhody bývania na vidieku

pred 2 rokmi | PR článok

Bývate v meste, ale jeho rušný život vám prestáva vyhovovať? Na druhej strane si však neviete predstaviť opustiť komfort v podobe blízkosti spoločenského života, ktorý sa s vaším mestom spája? Pozrite sa, ako môžete mať dva v jednom.

Odpovedať na otázku, či je lepší život na vidieku, alebo v meste, je veľmi ťažké. Jednoznačná odpoveď ani neexistuje. Ľudia sú rôznorodé bytosti s osobitnými potrebami, prioritami a požiadavkami. Každému vyhovuje niečo iné. Niekomu k šťastiu stačí záhrada, iný potrebuje fitnescentrum za rohom. Výber z týchto dvoch možností je o vlastnom presvedčení a finančných možnostiach, ktoré na splnenie svojho sna o bývaní máte. V súčasnosti je však veľkým trendom bývanie v rodinnom dome v niektorej z pokojných okrajových častí mesta. Jednou z takých je aj mestská časť Krásna.

(Ne)výhody života v meste

Mestský život sa od toho vidieckeho líši v mnohých ohľadoch. Najčastejšou výhodou pre obyvateľov mesta býva vyššia miera anonymity, čo môže byť pre niekoho dôležitým aspektom. Taktiež je to viac pracovných príležitostí, lepšie kultúrne vyžitie či dostupnosť škôl a celkovej občianskej vybavenosti. Život v meste býva aktívnejší a dynamickejší. S týmito výhodami sa však ruka v ruke nesie aj niekoľko temnejších stránok. Medzi najvýraznejšie patrí viac hluku a ruchu v meste. Čistotu ovzdušia či celkovo znečistenejšie životné prostredie nevynímajúc.

Vidiek s mestom na dosah

Čo však v prípade, ak patríte k tým, ktorí sa mestského života vzdajú len ťažko, no na druhej strane túžite po pokojnom mieste pre váš domov? V súčasnosti je veľkým trendom spojenie blízkosti neobmedzených možností mesta s pokojom, ktorý nájdeme na spomínanom vidieku. Takúto možnosť vám prináša aj spoločnosť LF Development, ktorá ponúka predaj pozemkov vo výhodnej lokalite v blízkom okolí Košíc. Tu sú 4 najväčšie výhody, ktoré so sebou bývanie na vidieku prináša.

1. Pokoj a bezpečie
Pokoj, bezpečie, ticho a príroda. Takýto býva život na vidieku. A hoci sa s týmto životom obyčajne spája aj každodenné cestovanie, väčšina ľudí, ktorí raz okúsia život v exkluzívnych okrajových častiach mesta, by už nemenila. Takéto lokality po núkajú mnoho výhod najmä v prípade, že máte alebo plánujete malé deti. Ich obyvatelia sa jednoducho cítia bezpečnejšie, pretože často sa tam pozná každý s každým. Vidiek síce neponúka prácu alebo školu na skok, ale bývate obklopení krásnou prírodou. A život ako taký tu je pokojnejší, menej stresujúci, a tak často aj šťastnejší.

2. Čistý vzduch
Čím sa však líši toto bývanie od podobných v našom meste? Najväčším odlíšením je samotná poloha tejto mestskej časti a s ňou spojená vzdialenosť napríklad od U. S. Steelu a celkovej dopravnej infraštruktúry okolia Košíc, a to súčasnej ako aj plánovanej do budúcnosti. Pozemky v Krásnej sú umiestnené excentricky od severojužného ťahu prevažného prúdenia vetrov, čím sú chránené pred mestským smogom a sú v záveternej strane spaľovne Košíc a excentricky od teplárne Košíce. Pozemky v Krásnej sa nachádzajú na kopci, čo zabezpečuje, že život miestnych nie je natoľko ovplyvňovaný znečisteným ovzduším.

3. Žiadna uniformita
Ďalšou devízou projektu Krásna – Na hore je určite možnosť vlastnej realizácie. Na 550 – 750 m2 môžete dať svojej fantázii zelenú a nečaká na vás žiadna uniformovaná stavba. Môžete si postaviť dom podľa vlastných predstáv, snov a požiadaviek. Pozemky sú vhodné najmä pre mladé rodiny, ktoré chcú bývať vo vlastnom a byť obklopení prírodou. Rozrastajúce sa rodiny si tak môžu zabezpečiť bývanie v lone prírody za výhodné ceny.

4. Občianska vybavenosť a infraštruktúra
Bývanie v MČ – Krásna s rýchlym prístupom k mestu je určite zaujímavou voľbou. V tichej lokalite pocítite bezpečie, aké by vám ponúkol život vo vzdialenejšej obci, na druhej strane však máte všetko na dosah. Lokalita mestskej časti Krásna ponúka dostupnosť všetkých služieb a občianskej vybavenosti, častú prepravu mestskou hromadnou dopravou a taktiež postupné zlepšovanie infraštruktúry. Voľný čas však môžete s rodinou pravidelne stráviť na prechádzkach v okolitých lesoch či cyklistikou v okolí Hornádu. Bývanie v Krásnej vám zabezpečí aj relax v podobe vlastnej záhrady.

krasna-banner
ANKETA: Prečo ste sa odsťahovali z mesta na vidiek?
Tomáš Jakubčo, učiteľ  
 Pred dvomi rokmi som odišiel z Košíc na vidiek, ktorý však je v blízkosti nášho mesta. Mám rád prírodu, ktorú mám momentálne na dosah. Svieži vzduch a pokoj je na nezaplatenie. Taktiež parkovanie je určite veľkým pozitívom. Samozrejme, ako všetko, aj moje odsťahovanie má svoje nevýhody. Nevýhoda mierne väčšej vzdialenosti od centra je kompenzovaná pokojom, čistotou ovzdušia ako aj nižšími nákladmi na zaobstaranie nehnuteľnosti na bývanie.
Andrea Kasajová, projektová manažérka 
 Presťahovali sme sa hlavne preto, že sme nechceli byť zatvorení medzi štyrmi stenami. Chceli sme svoj životný priestor, pokoj, zvieratá a záhradu. Výhod vidieckeho života je nesporne viac ako nevýhod. V prvom rade je to súkromie, bývanie v domčeku, ktorý sme si postavili podľa vlastných predstáv, usporiadanie záhrady, atď. V záhrade máme vlastnú zeleninu, vďaka čomu vieme, čo jeme. Dom ponúka oveľa viac ako byt.
Martin  Molčan, marketingový riaditeľ
 Pred niekoľkými rokmi sme sa z rušného centra presťahovali do rodinného domu neďaleko mesta. Keď sa nám narodili deti, cítili sme sa už v byte stiesnene. V dome máme omnoho viac priestoru. Síce musíme dlhšie dochádzať do práce, ale máme nastavený systém, ktorý nám funguje. Ráno odvezieme deti do školy, my pokračujeme do roboty. Obdobne cestou naspäť.

Alexandra Hvizdošová 
Foto: Shutterstock