Teória farieb – viete ako ju uplatniť v praxi?

pred 8 mesiacmi

Základným nástrojom, ktorý vám pomôže pri zladení rôznych farieb vo vašej domácnosti, je farebné spektrum, v anglickom origináli nazvané ako The Color wheel. Existuje 6 rôznych schém, ktorými sa môžete riadiť, aby ste dosiahli dokonalý farebný efekt.

Spektrum pozostáva z 12-tich rôznych farieb. Ľavá časť – od zelenej po fialovú, sú farby považované za studené, a od žltej po ružovú sa nachádzajú farby teplé.

shutterstock_573403573

 

Studené farby slúžia na vzbudenie pocitu autority, inteligencie, rozvoja a dôvery. Využívajú sa predovšetkým na dosiahnutie profesionálneho firemného vzhľadu. Teplé farby vyjadrujú pocit šťastia a radosti.

 

farby_interier (3)

 

Ak si nie ste istí, ktoré farby sa k sebe hodia, môžete sa riadiť rozdelením farieb na analogické a komplementárne. Analogické farby sú na farebnom kruhu umiestnené hneď vedľa seba, prirodzene sa k sebe hodia, vytvárajú minimálny kontrast. shutterstock_571322077

Ste na pochybách, či sa vám k žltej stene bude hodiť napríklad fialová sedacia súprava? Stačí sa pozrieť na farebné spektrum a podľa schémy komplementárnych farieb (farby v kruhu priamo oproti sebe) uvidíte, že spolu nielen budú ladiť, ale dokonca vyvolajú aj zaujímavý a výrazný kontrast.

 

(IP)
Foto: shutterstock