Tipy ako si presvetliť domácnosť

pred 11 mesiacmi

Povaha moderného bývania sa mení. Rozloha domov, prípadne aj bytov, sa zmenšuje, zato preferujeme otvorenejšie priestory. To riešime menším počtom izieb. Poradíme vám, ako dosiahnete dostatočne presvetlenú domácnosť. 

Ak máte byt otočený na južnú stranu, môžete pracovať s dostatkom prirodzeného svetla. Nie všetky domácnosti však majú také šťastie. Ak teda bojujete s tmavou domácnosťou a túžite po jej rozjasnení, poradíme vám, ako na to. Veď nie nadarmo sa hovorí, že dostatok svetla v domácnosti dokáže zabezpečiť príjemné komfortné bývanie, pohodu, pocit voľnosti a slobody. Vďaka tomu sa dokážete lepšie koncentrovať a efektívnejšie pracovať.

Prvým dôležitým krokom je odstrániť z izby všetky faktory, ktoré svetlo uberajú či pohlcujú. To sa týka predmetov, nábytku i farieb. Zbytočné sú aj ťažké, tmavé závesy na oknách.

 

tmavy-byt

 

Rozjasniť izby dokážeme správne zvolenými farbami. Odporúčame najmä svetlé odtiene. Steny a stropy by mali byť ideálne biele, vhodné sú aj svetlé odtiene žltej a oranžovej. Biele alebo svetlé nechajte aj okenné rámy. Bielej farby stien sa netreba obávať. Dá sa k nej pekne a efektívne doladiť nábytok a doplnky.

 
zlte-steny

 

Ak máte malú izbu a chcete docieliť pocit väčšieho priestoru, dominovať by mal nábytok svetlejších farieb. Tmavé farby totiž svetlo pohlcujú. Odporúča sa napríklad javor či breza. Moderný a obľúbený je aj čisto biely nábytok. Rozhodujúce je tiež množstvo použitého nábytku. Prirodzene platí pravidlo „čím menej, tým lepšie“.
biely-nabytok

 

Ak zvolíte svetlé farby stien, podlaha by mala byť o čosi tmavšia. Vytvoríte tým dojem stability a zemitosti, a zároveň opticky zväčšíte priestor.

 
svetly-byt

 

Niekoľko rád na záver:
Samozrejmosťou pri snahe čo najlepšie presvetliť domácnosť je použitie dostatku umelého osvetlenia. Aj tu je však dôležitý správny výber.
Pre efekt svetlých izieb nechávajte, vždy keď je to možné, dvere medzi jednotlivými izbami otvorené.

 

Jana Katerji
Foto: shutterstock