Trendy v podobe nízkoenergetického bývania

pred 1 rokom | PR článok

V súčasnosti je trendom bývať moderne a v zdravom prostredí. Záujem o nízkoenergetické bývanie v posledných rokoch neustále stúpa. Okrem menšej spotreby energií a šetrenia financií môžete chrániť aj životné prostredie.

V súčasnosti je trendom bývať moderne a v zdravom prostredí. Záujem o nízkoenergetické bývanie v posledných rokoch neustále stúpa. Okrem menšej spotreby energií a šetrenia financií môžete chrániť aj životné prostredie. V dnešnej dobe sa často stretávame s možnosťou bývania v nízkoenergetických domoch. Hlavný rozdiel medzi klasickým a nízkoenergetickým domom spočíva v množstve spotrebovanej energie. Môžeme tak hovoriť o využívaní slnečnej energie, o nízkoteplotnom vykurovaní či kontrolovanom vetraní.

Slnečná energia pre každého

Medzi efektívne systémy šetrenia energie patrí slnečná energia, ktorá je najdostupnejšia a najčistejšia forma obnoviteľnej energie, ktorú môžeme získať priamo zo Slnka. Výhodou je najmä to, že ju máme zadarmo, je pre každého dostupná a nikto ju nemôže zastaviť alebo vypnúť. Slnečnú energiu možno premeniť na teplo prostredníctvom slnečných kolektorov (fototermika) alebo na elektrickú energiu vďaka tzv. fotovoltickým panelom (fotovoltika).

zivotne prostredie

Nízkoenergetický dom šetrí vaše peniaze a životné prostredie.

Za slnko sa neplatí

Slnečné žiarenie je teda ľahko dostupným obnoviteľným zdrojom energie, ktoré nezaťažuje životné prostredie. V súčasnosti môžete aj vy zo svojho domu urobiť malú elektráreň. Výrobou vlastnej energie ušetríte nielen peniaze, ale zároveň budete chrániť životné prostredie. Na ohrev teplej vody sa vo veľkej miere používajú tepelné čerpadlá alebo solárne panely. Slnečná energia je zdrojom, ktorý sa nevyužíva len na získanie teplej vody, ale je taktiež dobrou podporou na vykurovanie príbytku. Podľa energetika Jozefa Badidu táto technológia bude ľuďom prinášať úžitok vtedy, ak dostatočne svieti slnko. Primárne teda od apríla do októbra. Pri fotovoltike je najlepšie vyrobenú elektrinu ihneď spotrebovať. ,,Slnečné kolektory majú lepšiu využiteľnosť, keďže cez deň ohrievajú vodu uskladnenú v zásobníku, ktorú po návrate domov možno zúžitkovať. V oboch prípadoch ide o veľmi ekologické systémy produkcie energie,“ hovorí energetik.

Čerstvý vzduch v zdravom bývaní

Pre dostatok prísunu čerstvého vzduchu by sme mali aspoň raz za hodinu vymeniť polovicu objemu vzduchu v miestnosti. Pri nedostatočnom vetraní sa začína zvyšovať vlhkosť, ktorá má negatívny dopad na náš organizmus. Okrem toho sa v miestnosti hromadí prach, čo môže byť príčinou vzniku astmy. Vhodným prostriedkom na automatickú výmenu vzduchu je rekuperácia. Je to technológia, ktorá zabezpečuje prívod čerstvého vzduchu do miestností a zároveň odsáva vydýchaný vzduch. Tento systém vetrania zabezpečuje výmenu vzduchu s minimálnymi stratami energie. ,,Keďže jedným z hlavných cieľov výstavby nízkoenergetických domov je šetrenie energie, práve mechanické vetranie s rekuperáciou minimalizuje tepelné straty objektu. Zároveň tento systém zabezpečuje potrebné množstvo čerstvého vzduchu, čím prispieva k zdravému bývaniu,“ konštatuje Badida. Trend v úspore sa zaznamenáva aj v spôsobe výstavby bytových jednotiek. Ak sa rozhodnete, že si svoj nízkoenergetický dom postavíte sami, dbajte na to, že aj samotný tvar domu má na šetrenie energií značný vplyv. Čím je jednoduchší, napríklad v tvare kocky, tým ma menšie nároky na spotrebu. Nízkoenergetický dom by nemal obsahovať zbytočné výklenky či balkóny.

Nabíjanie zásuvka

Rozvodka s vypínačom vie na energiách ušetriť.

Ceny energie stúpajú

Pri stavbe či kúpe domu je potrebné brať do úvahy nielen prvotné investičné náklady na kúpu domu či bytu, ale aj náklady spojené s jeho užívaním. V súčasnosti preto mnohé bytové komplexy podľahli trendu nízkoenergetických stavieb. ,,Významnou položkou sú práve energie, predovšetkým poplatky za teplo a teplú vodu, ktoré sa na celkových platbách za energie podieľajú v rozsahu 65 – 80%. Práve nízkoenergetické domy majú vďaka kvalitnej izolácii potenciál minimalizovať spotrebu energie, čím prispievajú k šetreniu financií, ale aj k ochrane životného prostredia a klímy. V každom prípade by každý mal svoje bývanie vyberať ekonomicky, ale aj ekologicky,“ vysvetľuje energetik Badida.

Foto: shutterstock