Trhu s bytmi v Košiciach pomohli výhodné hypotekárne úvery

pred 2 rokmi

Realitný trh s nehnuteľnosťami v Košiciach zaznamenal od začiatku tohto roka mierne oživenie, zvýšený záujem je predovšetkým o kúpu bytov.

“Klienti veria realitnému trhu a vidia v ňom možnosť stabilnej investície s možnosťou prenájmu, prípadne následného predaja so ziskom. Oživenie priniesli výhodné hypotekárne úvery so sadzbou pod 2 %, ako aj nízke úročenie vkladov v bankách,” uviedol Róbert Friedrich z košickej realitnej kancelárie R 69.

Záujemcovia podľa neho preferujú menšie byty, ktoré sú väčšinou ich prvou kupovanou nehnuteľnosťou. “Novým fenoménom na trhu sú investori, ktorí sa neboja investovať do kúpy starších nehnuteľností – zatiaľ sú to prevažne byty – a následne ich zrekonštruovať vo vyššom štandarde a predať s miernym ziskom, prípadne dlhodobo prenajať,” dodal.

Podľa realitného makléra Michala Opinu zo spoločnosti VRK Real Plus sú ceny nehnuteľností v Košiciach stabilné, takmer totožné s dlhodobým priemerom. “Zaznamenali sme mierny nárast cien menších bytov do 50 štvorcových metrov (cca 4 %). Ide o najviac dostupnú alternatívu bývania pre mladých a tiež z dôvodu nedostatku dostupných nájomných bytov. Ponuka predaja týchto bytov je vyrovnaná s dopytom,” konštatoval. Naopak, k poklesu ceny došlo u starších rodinných domov v Košiciach a okolí.

U bytov je stabilne najväčší záujem o panelákové garsónky a jedno až dvojizbové byty, a to v lokalitách centrum, Sever, Juh, Kuzmányho sídlisko a Terasa. Menší záujem je o lokality, ako sú Ťahanovce, Jazero či Furča. Záujem je aj o byty v novostavbách vo výmere do 100 m2. “Znížený dopyt je po starších rodinných domoch z dôvodu, že cena ich obstarania spolu s cenou renovácie často prekročia obstarávaciu cenu novostavby. Záujem je i o novostavby rodinných domov v lokalite do 15 kilometrov v okolí Košíc,” uviedol Opina.

Súčasné ceny za štvorcový meter (m2) v panelákových bytoch sú podľa neho pri garsónkach a jednoizbových bytoch zhruba 1050 – 1200 eur, u dvojizbových 950 – 1050 eur a pri troj a štvorizbových 850 – 1000 eur. Cena starších rodinných domov je približne 1000 eur za m2 a pri novostavbách zhruba 1300 – 1400 eur.

“Záujem o rodinné domy v rámci mesta sa zúžil na nehnuteľnosti s dobrou dostupnosťou, vhodným dispozičným riešením, lokalita predstavuje hlavné kritérium pri predaji. Osobne cítim nedostatok vhodných pozemkov stavebne pripravených na výstavbu rodinných domov v Košiciach a okolí mesta Košice,” konštatoval Friedrich.

Vzhľadom na nízke úrokové sadzby predstavuje kúpa nehnuteľnosti na úver zhruba 80 – 90 % z celkového predaja všetkých bytov v Košiciach. S obmedzením poskytovania 100-% bankového úveru na základe intervencie Národnej banky Slovenska (NBS) však podľa odborníkov už cítiť čiastočné problémy kupujúcich s dofinancovaním rozdielu kúpnej ceny.

 

(TASR)
Ilustračné foto: shutterstock