Triky na čistenie kobercov

pred 2 rokmi

Máte doma koberce a pri pohľade na ne by ste ich najradšej vymenili. Nie vždy je nutná kúpa nového. Existuje zopár trikov, ktoré dodajú vášmu kobercu „život“.

 

Škvrny, domáci miláčikovia, nevhodné čistenie a nedostatočná starostlivosť o vlákna spôsobujú, že koberec stratí svoju pôvodnú eleganciu. Jedným z riešení je zavolať si službu, ktorá vám koberec vyčistí pomocou rôznych strojov a chemických prípravkov. Ale niekedy to dokážete aj sami.

 

Voda vždy nepomôže

Klasiku pozná asi každý. Voda, silná kefa a ide sa na vec. Predtým, než takto začnete čistiť, zistite si, z akého materiálu je ten váš koberec vyrobený. Na vlnené a hodvábne koberce voda nepatrí. Mohla by totiž zničiť pevnosť vlákien. Pri mokrom čistení dávajte pozor, aby pod kobercom nenavlhli palubovky či parkety.

Vodu teda vynechajte, ak máte pod kobercom drevený materiál, farebnosť koberca nie je stála a ak je vlákno vlnené, urobili by ste si viac škody ako úžitku Vždy, keď budete používať mokré čistenie, rátajte s tým, že po povrchu sa nebude dať dlhší čas chodiť. Nábytok podložte igelitom, aby nenasiakol vodou a nepustil farbu do koberca.

 

Suchá cesta

Suché čistenie zvládnu aj citlivejšie materiály. Navyše ho môžete používať aj častejšie, čo určite poteší, ak máte v rodine alergika. Prášok na koberce je výborný, ale pri záverečnom vysávaní sa vám dostane po celej miestnosti. Neostane vám nič iné, iba vziať prachovku a jemný prášok z nábytku poutierať. Určite odporúčame prekryť napríklad gaučovú súpravu igelitom. Ušetrí vám to dosť práce.

Do tejto kategórie patrí aj čistenie obyčajnou jedlou soľou. Tá výborne rozžiari vlákna koberca. Nasypte ju na povrch a nechajte pôsobiť. Následne prejdite metlou, aby sa dostala čo najhlbšie do vlákien. Asi po 30 minútach koberec poriadne povysávajte.

 

Chémia

Ak sa rozhodnete pre chemickú očistu, vždy si najprv prípravok vyskúšajte na kúsku koberca, ktorý nie je až tak vidieť (napríklad pod nábytkom či za gaučom). Chemický prípravok môže zmeniť farebnosť vlákien, prípadne úplne poškodiť koberec.

 

Prášenie

Kedysi bol na každom dvore pred domom či blokom prašiak. Neslúžil iba pre deti na rôzne gymnastické cviky. Bolo zaužívané, že pri veľkom upratovaní sa jednoducho koberec zobral von a poriadne vyprášil. Niektoré moderné koberce však majú z rubovej strany rôzne materiály, ktoré na túto činnosť nie sú určené.  Ak však máte doma klasiku, pokojne ho vyprášte. Vždy však z rubovej strany, aby ste nezničili vlákna a prach ste nezatlačili späť do koberca.

 

Sneh

Ak nasneží aspoň 10 centimetrov snehu, vytiahnite naň koberce. Najprv na ne navrstvite vrstvu snehu a metlou ho poriadne rozotrite po koberci. Potom ho prevráťte a klasickým prakerom po zadnej časti na zemi vyprášte. Budete prekvapení, koľko špiny týmto spôsobom z neho dostanete. Celý proces by nemal trvať dlho, aby ste koberce nepremočili. Táto metóda nie je vhodná, ak napadne veľmi mokrý sneh.

 

Zvieracie nehody

Aj najlepšie vycvičený psík či mačka môžu spôsobiť na koberci katastrofu. Najlepšie tieto škvrny odstraňuje octová voda. Ale tiež vyskúšajte na malom kúsku, či touto procedúrou nespôsobíte na koberci ešte väčšie zlo. Ocot totiž môže rozpúšťať farbu vlákna. Takáto očista je vhodná aj vtedy, ak sa vám podarí na koberec vyliať nejaké jedlo či pitie.

 

Babské rady  

– Na mastné škvrny použite jedlú sódu alebo hladkú múku. Vsiaknu do seba mastnotu. Potom už miesto vyčistite mydlovou vodou. Tiež pomôže, ak na škvrnu položíte papierový obrúsok a prežehlíte ho žehličkou.

– Na čmáranice od fixiek použite citrónovú šťavu.

– Vosk odstránite pomocou kuchynskej utierky a žehličky.

– Škvrny od krvi navlhčite roztokom zo studenej vody a čpavku. Potom poriadne povytierajte dosucha.

– Na rozliate jedlo vyskúšajte prípravok na čistenie skiel. Ten nastriekajte na škvrnu a nechajte dve minúty pôsobiť. Utrite suchou handričkou. Dočistite mydlovou vodou alebo roztokom s prostriedkom na riad.

– Vyliate červené víno je najlepšie čo najskôr posypať hrubšou vrstvou soli. Nechajte pôsobiť aj do druhého dňa, potom povysávajte.

 

Foto: Shutterstock