V Malinovského kasárňach je rušno

pred 2 rokmi

V opustenom areáli Malinovského kasární sa po rokoch začalo niečo diať. Z objektu zmizol niekdajší plot, na dvore vyrástli kopy starých radiátorov. S budovaním komplexu s bytmi, obchodmi a službami sa doposiaľ nezačalo, priestor doteraz slúžil ako sklad.

kasarne3VEJAZmena vlastníkov v posledných rokoch mala viesť k rekonštrukcii areálu, ale stav kasární je stále rovnaký. Moderné multifunkčné centrum, ktoré malo na mieste vyrásť, sa zdá byť v nedohľadne. Priestor slúži ako sklad na materiál a zariadenie spoločností podieľajúcich sa na rekonštrukcii električkových tratí v Košiciach.

Začala sa už rekonštrukcia?

Na to, že sa v areáli niečo deje, nás upozornil čitateľ. „Demontujú tam radiátory a rozobrali oplotenie, ktoré bolo vo dvore. Začala sa rekonštrukcia kasární, alebo tam niekto kradne železo?“ pýtal sa Štefan Čaplovič.

„V areáli bývalých Malinovského kasární prebiehajú upratovacie práce. Ide o zabezpečenie priestoru proti úrazu. Zároveň z areálu separujeme druhotné suroviny,“ vysvetlil Marcel Boroš, výkonný riaditeľ nákupného centra Aupark Košice, ktoré spolu s Malinovského kasárňami odkúpila rovnaká realitná investičná spoločnosť.

Zmena vlastníkov

Chátrajúce stavby spolu s pozemkami predalo mesto minulý rok spoločnosti INLOGIS, patriacej do skupiny HB Reavis. Spoločnosť za areál ponúkla 5,5 milióna eur. Jej výkonný riaditeľ Adrian Rác ešte v apríli minulého roku avizoval, že spoločnosť chcú rozvíjať nielen v zahraničí, ale aj doma. Východ Slovenska bol podľa neho atraktívnou investičnou lokalitou.

Ako vyplýva z tlačových správ spoločnosti, zámerom HB Reavisu bolo Malinovského kasárne oživiť. V nevyužívanom objekte plánovali vytvoriť obchodné priestory, reštaurácie, kaviarne, priestory pre kultúru, administratívu a bývanie. Na konci roka však spoločnosť od zámerov upustila. Oznámila predaj Malinovského kasární v Košiciach spolu s nákupným centrom Aupark v celkovej hodnote 165 miliónov eur.

Protimonopolný úrad schválil v januári tohto roku prevzatie Malinovského kasární i Auparku spoločnosťou NE PROPERTY so sídlom v Holandsku.

Ako využiť pozemok

Noví vlastníci na projekte momentálne pracujú a zvažujú, ako využiť daný pozemok. „Jednou  z možností je vytvorenie kombinácie priestorov pre obchodné, kancelárske priestory, ako aj rezidenčnú časť. Finálnu podobu vzhľadom na prípravné práce na projekte nie je možné zverejniť, nakoľko sa môže niekoľkokrát ešte meniť,“ spresnil M. Boroš. Dodal, že projekt sa ešte len pripravuje a nemajú zatiaľ časový plán, kedy by chceli začať s výstavbou, ani kedy by mal byť projekt hotový.

Petra Pichaničová

Foto: Veronika Janušková