Vďaka gabiónom skrotíte prírodu

pred 6 mesiacmi

Gabióny predstavujú elegantný a efektívny spôsob, ako do svojho exteriéru rozumne a nápadito umiestniť kus skutočnej prírody.
Tento architektonický prvok sa u nás začína využívať stále častejšie. Nielenže plní estetickú funkciu, má aj množstvo iných výhod. Pýtate sa, čo to vlastne je?

Slovo gabión pochádza z talianskeho slova gabbione a v preklade to znamená klietka. Gabióny sú teda kovové klietky, ktoré sú naplnené väčšinou kameňom, ale možné je použiť aj iné materiály ako sklo, tehly, rastliny či skaly. V minulosti sa používali predovšetkým na spevnenie svahov pri diaľniciach, aby zabránili erózii pôdy. Toto využite im ostalo aj dodnes, no okrem toho sa stali aj neodmysliteľnou súčasťou mnohých záhrad.

gabiony (3)

V súčasnosti sú gabióny veľmi variabilné, a preto sa z nich môžu vyrobiť rôzne prvky záhradnej architektúry, ale využiť sa môžu aj v interiéri. Najčastejšie sa gabióny používajú ako ploty, ale dajú sa z nich vyrobiť aj lavičky, kozuby či rôzny záhradný nábytok. Môžete z nich vytvoriť fasádu domu či nezameniteľný obklad. Fantázii sa medze nekladú.

Prečo by ste si mali gabióny zaobstarať aj vy?

Ich montáž je nenáročná a rýchla. Použité materiály sú recyklovateľné a terénu, do ktorého sa umiestnia, dodajú ekologický charakter. Údržba gabiónov nie je vôbec potrebná a sú ľahko demontovateľné či upravované. Obrovskou výhodou gabiónov je, že sú dokonalou protihlukovou zábranou.

 

gabiony (2)

(IP)
Foto: shutterstock