Vďaka trendom v nízkoenergetickom bývaní ušetríte

pred 1 rokom | PR článok

Kvalitné okná, zateplenie, opätovné využívanie tepla či solárne panely. Vďaka týmto aj ďalším trendom v modernom bývaní môžete po počiatočnej investícii každý mesiac ušetriť na energiách nemalé financie.

Pri výbere vlastného bývania začínajú Košičanov okrem lokality a ceny zaujímať aj ďalšie otázky. Dôležitou sa stáva výška mesačných nákladov na energie, ale i možnosť využívania obnoviteľných zdrojov. Aj preto sa do popredia dostáva vznikajúci fenomén – nízkoenergetické bývanie.

 

Čo najnižšie náklady

„Nie všetky stavby, ktoré sa v súčasnosti stavajú, sa dajú oficiálne považovať za nízkoenergetické. No takmer všetky sa snažia dosiahnuť čo najnižšie náklady na energie, a to rôznymi spôsobmi,“ vysvetľuje architektka Zuzana Routová. Dá sa to podľa jej slov dosiahnuť napríklad použitím kvalitných materiálov, využívaním plastových okien, zatepľovaním minerálnou vatou či polystyrénom. Myslieť ekologicky sa dá už aj pri samotnom plánovaní stavby, a to výberom vhodného pozemku, návrhom kompaktného tvaru budovy či orientáciou stavby na vhodné svetové strany. Takto sa dá pozitívne ovplyvniť tepelná strata domu alebo bytu.

 

Passeo-grunty

 

Kvalita niečo stojí

Pri výbere novej nehnuteľnosti odporúča architektka dať si pozor najmä na kvalitu odvedených stavebných prác. „Záujemca by si mal všímať použité materiály a ak mu na tom naozaj záleží, prizvať si odborníka, ktorý aspoň v rýchlosti posúdi, či sú napríklad zabudované okná dostatočne kvalitné, či je zvolená hrúbka zateplenia dostačujúca, či je vhodne zvolený zdroj vykurovania v dome, prípadne či je v dome navrhnuté aj nadštandardné hospodárenie s energiami, napríklad vetranie s rekuperáciou tepla,“ približuje. Ako však dodáva, všetky nadštandardné technológie majú samozrejme vyššiu obstarávaciu cenu a môžu tak navýšiť cenu nehnuteľnosti.

 

Rekonštrukcia sa môže predražiť

Napriek výhodám, ktoré po počiatočnej investícii s nízkoenergetickým bývaním prichádzajú, na Slovensku je táto moderná forma využívaná zatiaľ skôr okrajovo. Mnohí záujemcovia o vlastné bývanie naďalej preferujú kúpu staršej nehnuteľnosti, ktorú následne plánujú prerobiť. Domnievajú sa, že ich to investične vyjde výhodnejšie. Ako však približuje realitná maklérka Monika Bortáková, neuvedomujú si, že v konečnom dôsledku môžu zaplatiť ešte o čosi viac, ako keby si priplatili pri počiatočnej investícii a kúpili novostavbu. Nehovoriac o tom, že s rekonštrukciou sú spájané rôzne ´opletačky´.

Na druhej strane podľa Bortákovej medzi Košičanmi pomaly narastá interes o nízkoenergetické stavby. „Záujem evidujeme medzi mladšou aj staršou cieľovou skupinou. Nízkoenergetický dom či byt býva dokonca lacnejšou alternatívou, a to najmä v prípade, ak si kúpite pozemok a postavíte si vlastné bývanie „na kľúč“,“ vysvetľuje Bortáková. Okrem toho, že sa vám počiatočná investícia vráti v podobe ušetrených nákladov na energie, svojím bývaním zaťažíte životné prostredie o poznanie menej.

 

Ušetríte každý mesiac

Pre porovnanie – pasívne domy, ktoré sa začínajú stavať, vďaka práci s modernými technológiami a postupmi dokážu využívať až o 90 % menej energií, ako je to v domoch, ktoré boli postavené pred 20 rokmi alebo ešte dávnejšie. „Mesačné náklady v štvorizbovom byte v staršom type takzvaného paneláku predstavujú 250 až 300 eur. V tehlovom bytovom dome či radovej zástavbe sa môžu tieto náklady výrazne znížiť, napríklad až na 100 eur mesačne. V nízkoenergetickom dome pri štvorčlennej rodine zaplatíte približne 60 až 70 eur,“ vysvetľuje realitná maklérka.

 

Tlačí aj Európska únia

O pokračujúci trend vo výstavbe nízkoenergetických stavieb má záujem aj samotná Európska únia. Do budúcna tlačí na čo najväčšie využívanie práve týchto typov stavieb, a to z dôvodu ochrany životného prostredia a využívania trvalo udržateľných zdrojov. Rozhodujúce pri určovaní energetickej triedy budovy je najmä zateplenie a vykurovanie. Prihliada sa aj na nízkonákladovosť spoločných priestorov. Energetický certifikát definuje, akú celkovú energetickú spotrebu si budova vyžaduje. V nízkoenergetických domoch môžete docieliť nízku spotrebu energií najmä vďaka tepelnej izolácii obvodových stien a striech, minimálnym tepelným stratám a riadenému vetraniu so spätným získavaním tepla.

 

Delenie stavieb podľa úspornosti:
Nie je presne špecifikované, čo by mala stavba obsahovať, aby mohla byť považovaná za nízkoenergetickú. Rozhodujúce je, koľko elektrickej energie stavba spotrebuje.
Staršie budovy: > 200 kWh/m2
Klasické novostavby: 100 - 150 kWh/m2
Energeticky efektívne domy: 50 - 100 kWh/m2
Nízkoenergetické domy (trieda A): 15 - 50 kWh/m2
Pasívny dom (veľmi dobrá trieda A): 5 – 15 kWh/m2
Nulový dom (veľmi dobrá trieda A): 0 - 5 kWh/m2

 

3 trendy, vďaka ktorým spotrebujete menej energie
Fotovoltaika – Slovensko je dostatočne slnečná krajina, preto vďaka využitiu solárnych panelov bude spotrebu tepelných čerpadiel poháňať slnečné žiarenie, a nie vaša peňaženka. Solárne panely dokážu premeniť slnečné lúče na tepelnú energiu. Fotovoltaika zároveň neprodukuje škodlivé emisie ani plyny, a teda neznečisťuje prostredie.
Rekuperácia – pri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych stavieb sa využíva technológia rekuperácie tepla. Ide v podstate o zariadenie pre vetranie s minimálnym únikom tepla, ktoré zabezpečuje riadené vetranie objektu a výmenu vzduchu v miestnostiach. Teplo, ktoré by sme za iných okolností pri vetraní vypustili von oknom, vieme týmto spôsobom zúžitkovať opäť.
Dostatočná izolácia - Ušetriť na energiách dokážete aj vďaka kvalitnému izolačnému systému. O ten sa postará prvotriedna skladba obvodovej steny so zatepľovacím systémom a okná, ktoré zabezpečujú minimálny únik tepla v zime a eliminujú prehrievanie interiéru v lete.

(JK)
Foto: archív paseo grunty, shutterstock