Vianočné prestieranie

pred 2 rokmi

Štedrý večer je tu už o pár dní. Pomaličky sa plnia skrýše darčekmi, niektoré gazdinky pečú koláčiky a perníky. Vianočné upratovanie je v plnom prúde. Je však najvyšší čas vymyslieť, ako bude vyzerať vianočný stôl. A to sa týka nielen potravín, ale aj prestierania, aby tá vaša štedrovečerná tabuľa bola naozaj sviatočná.

 

Výber celého aranžmánu by sme mali prispôsobiť jedinečnosti tejto chvíle. Svoj sviatočný stôl si môžete vyzdobiť moderne, tradične, romanticky alebo kráľovsky.

 

Moderné

Ak máte zariadený byt moderne, asi ako päsť na oko by pôsobilo nejaké dedinské zdobenie stola. V takom prípade sa odporúča kontrast dvoch farieb. Či si už zvolíte bielu a čiernu, či čiernu a červenú, je výslovne na vás. Určite však bude dobre pôsobiť aj strieborná s modrou či bronzové aranžmány. Keďže módnou je farba šampanského, ani tento odtieň sa v modernom interiéri nestratí.

 

Tradičné

Klasika je jasná už veľmi veľa rokov. Červená, zelená a biela sú farby tradičných Vianoc. Takto ozdobený stôl bude mať asi väčšina domácností. Toto zdobenie je totiž nadčasové a nesklame žiadneho milovníka klasických sviatkov.

 

Romantické 

Romantika akosi k sviatkom patrí a inak to nie je ani na Vianoce. Sivo strieborné a biele farby navodzujú pocit zimy. Hlavnú úlohu tu hrajú kovové a blýskavé efekty vytvorené odrazom sviečok, perličky a lesklé sklíčka.

 

Kráľovské

Zlatá, biela a červená farba s detailmi baroka vytvorí priam kráľovskú atmosféru. Nezabudnite na svietniky, a vhodný je aj biely servis so zlatými ozdobami. Samozrejmosťou bývajú klasické látkové obrúsky.

 

Atmosféra

Slávnostná atmosféra si žiada použitie obrusu, ktorý celkovému prestieraniu dodá eleganciu. S ním by mali ladiť látkové či papierové obrúsky. Tie môžeme vylepšiť ozdobnými krúžkami.  Do stredu slávnostnej tabule umiestnite výraznú dekoráciu. Môže to byť adventný veniec, svietnik alebo si naaranžujte vetvičky ihličnanov do vázy či širšej misy.

 

Dekorácia

Pozor ale, aby dekorácia nezaberala na stole priveľa miesta. Ak je to možné, spojte pri tejto príležitosti aj dva stoly, alebo ak máte stôl rozťahovací, určite túto funkciu využite. Na stole by totiž nemalo chýbať imelo, ktoré podľa starých zvykov prináša do domu šťastie, lásku a spokojnosť po celý ďalší rok. Na stôl môžete poukladať rôzne hviezdičky, malé poháriky so sviečkami, plátky citrusov, orieškov. Dôležitý je aj riad a poháre.

 

Poháre

Poháre tvoria súčasť vianočnej tabule. Slávnostne vyzerajú tenkostenné poháre na vysokej stopke, ale nesmiete zabudnú aj na poháre na nealko. Poháre sa ukladajú vedľa seba na pravú stranu podľa poradia, v akom budú použité.

 

Príbory

Príbory sa dávajú na stôl v nasledujúcom poradí – dezertný príbor na predjedlo, polievková lyžica a potom hlavný príbor. Nože sa ukladajú ostrím k tanieru. Ukladáme ich od seba vo vzdialenosti asi 1 cm. Vidlička na zákusok sa ukladá nad tanier. Taniere by sa mali prestierať na stôl v tom poradí, v akom sa budú podávať jednotlivé chody večere.

 

Menu

Slávnostné menu by malo obsahovať aperitív, napríklad vermut s kolieskom citróna, pohár sektu. Ďalej sa podáva predjedlo, polievka, hlavný chod, zákusok a sviatočné menu by sa mohlo skončiť šálkou dobrej kávy.

 

Tradície

Podľa tradície malo byť na štedrovečernom stole deväť pokrmov a štedrovečerný stôl počas stolovania nesmel nikto opustiť. Hovorilo sa, že taký človek do roka umrie. Niekde sa chystá tanier navyše, ak by sa objavil nečakaný hosť. Pod každý tanier položte mincu alebo šupinku z kapra, aby v rodine nechýbali peniaze.

 

Foto: Shutterstock