Viete ako správne zavesiť obraz?

pred 1 rokom

Bývanie bez doplnkov si mnohí z nás nedokážu ani predstaviť. Obrazy na stenách vedia oživiť naše bývanie. Spríjemnia atmosféru a dekoratívne vylepšia náš domov. Jednými z najkľúčovejších doplnkov sú obrazy, ktoré zútulnia vaše izby a oživia prázdne steny. Viete ako si ich však správne zavesiť? Poradíme vám.

 

Správna výška je základ

 

Väčšinou sa dopúšťame dvoch základných chýb. Obrazy máme zavesené na stene príliš vysoko. Ich správne umiestnenie by malo byť vo výške vašich očí. Druhým častým problémom je zavesenie obrazu na stenu medzi ostatné dekorácie. Vtedy zanikne a my si ho po čase už ani nevšimneme. Obraz by preto mal byť umiestnený na jednofarebnej stene s dostatočným priestorom. Jeho úlohou je patrične vyniknúť. Zároveň by sa nemal nachádzať oproti slnečnému svetlu, aby nevybledol.

 

shutterstock_446488183

 

Farebný do stredu

 

Málokedy však máme doma zavesený iba jeden obraz. Preto si ich umiestnenie pri väčšom počte vyžaduje isté pravidlá. Do stredu vždy dávame najväčší a najfarebnejší. Okolo neho potom môžeme pridávať ďalšie menšie. Dôležitá je taktiež kompozícia. Nemiešajte fotografie s olejomaľbami alebo s plagátmi.

 

Módne sú protiklady

 

Do spálne sa odporúča zvoliť obrazy v pastelových farbách, aby pôsobili upokojujúco a mierumilovne. Dynamiku môžete docieliť kombináciou teplých a studených farieb, napríklad v obývačke alebo jedálni. Ak máte radi protiklady, skúste na bielu stenu zavesiť obrazy v hnedých a čiernych tónoch, ktoré sú v súčasnosti patria medzi moderné trendy.

 

shutterstock_138284609

 

Správny rám je základom obrazu

 

Vybrať vhodný rám na obraz nie je žiadna jednoduchá záležitosť. Aj keď v dnešnej dobe sa mnoho obrazov vešia na stenu bez akéhokoľvek orámovania, správny výber rámu vytvorí príjemný umelecký dojem. V súčasnosti sa ľudia rámom vyhýbajú alebo si vyberú jednoduchý štýl. Ten pasuje k moderným a abstraktným maľbám. Pre portréty či romantické diela zvoľte jednoducho klasiku. Zdobeným dreveným rámom určite nič nepokazíte. Ak si na stenu chcete zavesiť maliarske dielo, nezabudnite aj na kvalitu orámovania, lebo iba pravý rám môže z maliarskeho diela urobiť obraz.

 

 

 

Michaela Luxová

Ilustračné foto: shutterstock