Viete správne používať príbor?

pred 1 rokom

V dnešnej dobe rýchlych občerstvení, keď jeme viac rukami ako príborom, sa etiketa stolovania pomaly vytráca. Avšak nikdy nie je na škodu vedieť, ako správne použiť vidličku či lyžičku. Práve pri správnej znalosti používania príboru, napríklad pri spoločenskej večeri, sa prejaví nielen váš takt, ale aj slušnosť.

Vidlička ľavá, nôž pravá

Aj keď si mnohí myslia, že pravidlá používania príboru majú v malíčku, opak je niekedy pravdou. Pri jedle vidličku držíme vždy v ľavej ruke hrotmi nahor a nôž vždy v pravej. Pri krájaní napríklad mäsa, sústa do úst vkladáme po jednom. Nikdy nekrájame všetko naraz, ale pomaly a postupne. Samozrejme, nôž neoblizujeme, jedlo naň nenapichujeme a nevkladáme do úst.

 

shutterstock_373075624

 

shutterstock_424640650

 

Do kríža či rovnobežne?

Počas konzumácie je naša hlava uvoľnená a mierne sklonená. Nezohýname sa však do taniera. Jedlo prinášame k ústam a nie ústa k tanieru. Naše ruky by mali byť počas jedenia nad stolom, alebo jemne podopreté na jeho okraji. Ak dojeme polievku, lyžicu položíme do taniera a nie vedľa neho. Podobne to je aj s vidličkou a nožíkom. Aj keď sme napríklad nôž nepoužili, vložíme ho do taniera. Pri prerušení jedenia príbor ukladáme do kríža, po dojedení rovnobežne.
Ak si objednáme cestoviny (špagety, tagliatelle), vidličku opäť držíme v pravej ruke. V ľavej máme namiesto nožíka lyžicu, na ktorú cestoviny namotávame. Ak sa rozhodnete pre šalát, ten jedzte výsadne iba vidličkou.

 

shutterstock_139416200

 

Ako správne uložiť príbor?

Príbory sú vedľa taniera poukladané podľa postupnosti. Teda tie, ktoré s ú najďalej, budeme používať ako prvé. Vidlička je vždy zubami nahor, lyžice zase dnom nadol a nôž svojou ostrou časťou smerom k tanieru. Dezertný príbor uložíme nad tanier. Jeho súčasťou môže byť dezertná vidlička nožík, či kávová lyžička. Na jednej strane máme maximálne tri kusy príbora. Ak sa rozhodnete servírovať ďalšie chody, príbory sa postupne dodávajú. Prvá vidlička (zľava) sa používa na predjedlo a posledná na hlavné jedlo.

 

shutterstock_211517002

 

shutterstock_191622608

 

shutterstock_450606220

 

shutterstock_108993329

 

Dobre vedieť…
Kabelku nikdy neukladajte na stôl. Buď ju zaveste na operadlo stoličky, alebo si ju položte na kolená.
Pri jedení by ste na rukách nemali mať rukavice.
Miesto pre muža je po pravej ruke hostiteľky, pre ženu po pravej ruke hostiteľa 
K stolu si sadá najprv hostiteľka. Potom všetky dámy a nakoniec páni.

 

Foto: Shutterstock