Villa Kalvária je iba krokom k väčšiemu projektu

pred 1 rokom | PR článok

Minulú sobotu 2. apríla bolo v inak tichej lokalite košickej kalvárie rušnejšie než obvykle. Viac než stovka záujemcov prichádzala na Starú spišskú cestu, aby si tam pozrela novovybudovaný štvorpodlažný bytový dom s poetickým názvom Villa Kalvária. Využili ponuku spoločnosti PASEO Development, aby sa na vlastné oči presvedčili, že aj v Košiciach sa dá bývať jedinečne, luxusne a pritom cenovo dostupne.

„Sme presvedčení, že lepšie je raz vidieť a zažiť, ako stokrát počuť. Záleží nám na tom, aby sa kupujúci rozhodovali na základe reálneho zážitku a pocitu. Nechceli sme ľuďom predávať bývanie na základe obrázkov či fotografií, preto sme s predajom počkali, až si túto krásnu stavbu budú môcť sami prezrieť,“ vysvetlil nám výkonný riaditeľ PASEO Development Tomáš Domik.

Jednou z ambícií tejto košickej developerskej spoločnosti, ktorú spoločne s Františkom Siskom reprezentuje, je totiž poskytnúť ľuďom možnosť výberu reálneho bývania v reálnom, konkrétnom priestore. „Aké budú mať parkety či dlaždičky je už na nich, ale ako dom vyzerá, ako tam svieti slnko a aký majú výhľad, to si u nás môžu skutočne aj pozrieť a na základe toho sa rozhodovať,“ uviedol T. Domik a dodal, že skutočný stav je podľa neho ešte lepší.

 

Villa Kalvária

Z terasy Villy Kalvária je nádherný výhľad na Košice i zeleň okolitých záhrad.

Užitočná nočná nespavosť

Villa Kalvária patrí do druhej päťdesiatky stavieb, ktoré počas dvadsaťročnej činnosti postavil konateľ stavebno-obchodnej spoločnosti Aksis plus František Siska. Priznáva, že nápad, ktorý spočiatku zdanlivo nemal logiku, dostal počas dlhých prebdených nocí. „Prešli sme si obrovskými problémami od prípravy, cez realizáciu až po neprajnosť konkurencie. Ale vďaka obrovskému počtu ľudí, ktorí verili tomuto projektu a chceli mu nezištne pomôcť, sa to nakoniec podarilo,“ dodal s neskrývaným dojatím.

Bytovku staval s vlastnými kmeňovými zamestnancami tak, aby po technickej stránke spĺňala všetky požadované normy i kritériá a aby „sedel“ každý detail. Jednoducho tak, aby ľuďom poctivo postavil kvalitné bývanie. „Sme ľudia, ktorí si vážia každý zarobený cent, ale aj svojich zamestnancov a klientov. Chcel som, aby táto stavba mala jedného zodpovedného človeka, aby tí, ktorí tu budú bývať, vedeli, že nech sa objaví akákoľvek závada, ja za jej odstránenie osobne ručím,“ dodal.

 

Villa Kalvária

Vinné pivnice, do ktorých vidieť z obývačky, patria k výbave prízemných bytov.

Premena škaredého káčatka

„Na začiatku to bolo ako v rozprávke o škaredom káčatku. Stála tu prízemná priemyselná stavba slúžiaca pre baňu Bankov, ktorá nemala žiadnu perspektívu,“ zaspomínal na začiatky stavby Villy Kalvária jej architekt František Kaločay.

Považuje za šťastie, že sa názorovo i ľudsky stretli s investorom a developerom a spoločne vymysleli to, v čo spočiatku ani nedúfali. „Po dlhých peripetiách sa nám podarilo vytvoriť a zrealizovať stavbu, na ktorú môžeme byť právom hrdí. A to sme si dali nemalý cieľ – aby táto dvanásťbytovka bola skutočne výnimočná a aby sa stala pre svojich obyvateľov domovom, do ktorého sa budú vždy radi vracať,“ dodal F. Kaločay.

 

Villa Kalvária

 

Ako nám prezradil, Villa Kalvária v sebe skrýva aj niekoľko perličiek. Každý byt má napríklad minimálne dva balkóny, na hornom podlaží sú dokonca rozsiahle terasy s nádherným výhľadom. Obyvatelia majú k dispozícií 25 parkovacích miest, z toho šesť vo vnútri domu. „Čerešničkou“ sú vinné pivnice v dvoch bytoch na prízemí. Zatiaľ sú také iba štyri na Slovensku. Pre zaujímavosť, majitelia si v nich môžu uskladniť až 1800 fliaš vína.

Villa KalváriaČím sa Villa Kalvária odlišuje

Slová ako rekuperácia, energetika, inteligentná inštalácia síce môžu znieť pre laikov záhadne, ale znamenajú v podstate to, že v tomto bytovom dome nájdete tie najmodernejšie technológie. Používajú sa pri výstavbe nízkoenergetických či pasívnych stavieb a pre vlastníkov bytov znamenajú okrem iného to, že nevyhadzujú zbytočne peniaze za energiu, vodu ani teplo.

Vo Ville Kalvária ako prvej v Košiciach nájdete inteligentnú elektroninštaláciu už v základnom štandarde bytov. Umožňuje ovládať kúrenie, chladenie, ale aj žalúzie a svetlá, merať spotrebu energií v byte, ale aj jeho zabezpečenie kamerovým systémom, a dokonca vonkajšie zavlažovanie. Stačí pár kliknutí na displeji smartfónu alebo na počítači. Dokonca nech ste kdekoľvek na svete. Kto to nezvláda, stačí, ak zavolá technikovi, ktorý zabezpečuje diaľkovú správu.

Dom využíva obnoviteľné zdroje a bude mať vlastné spoločenstvo, ktoré bude „bačovať“ na vlastnom pozemku, priamo v dotyku s prírodou okolitých záhrad. Na dôvažok má aj vlastný saunový domček a altánok s kuchynkou na uzavretom pozemku.

„Takto nastavená koncepcia je podľa nás na trhu unikátna. Prešiel som si mnoho projektov po celom Slovensku a nenašiel som nič, čo by sa tomuto podobalo,“ zdôraznil T. Domik a dodal, že svoj koncept posúvajú na ešte vyššiu úroveň: „Pre záujemcov o takýto typ bývania sme už počas dňa otvorených dverí predstavili 3D vizualizáciu nášho ďalšieho, väčšieho projektu s názvom Passeo Grunty.“ Pôjde o 55 bytových jednotiek s lodžiou, ktoré čoskoro vyrastú na sídlisku KVP.

(VER)
Foto: Veronika Janušková