Vyberáme vodovodnú batériu

pred 1 rokom

Asi sa to stalo už v každej domácnosti. Zrazu ste si všimli, že z vodovodného kohútika, napriek tomu, že je zatvorený, začalo kvapkať. Malé kvapkanie z kohútika môže predstavovať stratu 75 litrov vody za deň.

Novú kúpeľňu ani jej rekonštrukciu netreba podceňovať. Veľmi dôležitý je hlavne výber vhodnej vodovodnej batérie. Tie boli, sú a budú nevyhnutou súčasťou každej domácnosti. Ponuka na trhu je taká široká, že vôbec nie je jednoduché sa v nej zorientovať.

 

Na čo sa zamerať

Batériu by sme mali vyberať na základe niekoľkých hľadísk. Predovšetkým je dôležitá kvalita a záruka minimálne 5 až 7 rokov. Jednotliví výrobcovia sa líšia nielen cenou, ale hlavne kvalitou. V prvom rade nás iste zaujíma cena a vzhľad, ale sú aj dôležitejšie kritériá, ako je dlhodobá spoľahlivosť, úspora spotreby vody, tichý chod a pohodlné ovládanie páky.

 

Rozdelenie

Samotné vodovodné batérie sa delia podľa miesta a spôsobu umiestnenia. Ide o batérie umývadlové, drezové, sprchové, vaňové a bidetové. Podľa umiestnenia sa delia na nástenné, stojančekové a podomietkové. Nezabúdajte, že v tých najlacnejších kategóriách výrobcovia často šetria na kvalite materiálu a použitých komponentoch.

 

Typy batérií

Prvým kritériom pre správny výber nástennej batérie je určite rozstup. Najčastejšie sa stretávame s rozstupom 100 alebo 150 mm. Odporúčame vždy si kúpiť správnu veľkosť batérie. Podľa ovládania rozdeľujeme batérie na kohútikové alebo pákové. Pákové batérie sú jednoznačným trendom našej doby, vynikajú nad klasickými kohútikovými tesnosťou, kvalitou aj komfortom užívania. Z hľadiska regulácie vody rozlišujeme batérie miesiace pákové alebo termostatické.

 

Výhody termostatickej batérie

Termostatické batérie sú pohodlnejšie a ešte šetrnejšie než pákové. Proti bežným batériám môžu ušetriť až 50 % vody. Automaticky zmiešavajú studenú a teplú vodu. Nastaví sa požadovaná teplota vody a batéria ich automaticky zmieša. Sú bezpečné a výborné pre deti, pretože majú bezpečnostnú poistku, ktorá zabráni opareniu. Ideálne sú vo vani a v sprche.

 

Čo patrí do kuchyne

Stále častejšie sa v kuchyniach snúbi dokonalý dizajn a funkčnosť. Na výber kuchynskej batérie platia podobné zásady, ako pre batérie v kúpeľni. S tým rozdielom, že v kuchyniach sú trendom teleskopické batérie s možnosťou prepnutia klasického prúdu vody na spŕšku a veľkým polomerom pri otáčaní ramene batérie. Ďalšou prednosťou je vysúvacia 1,5-metrová hadica. V predajniach nájdete aj sklápacie batérie pod okno aj batérie z nehrdzavejúcej ocele.

 

Údržba a oprava

Veľmi často sa na batérii môže poškodiť či poleptať povrch od abrazívnych či agresívnych čistiacich prostriedkov proti vodnému kameňu. Dôležité sú aj ochranné sitká proti nečistotám v rozvode vody pri nástenných batériách. Väčšinu problémov s vodovodnými batériami vzniká nesprávnou montážou. Ak nie ste šikovný domáci majster, prenechajte inštaláciu radšej odborníkom. Opravy by ste tiež mali zveriť radšej odbornému servisu. Preto si vyberajte značku s dostupnou a efektívnou sieťou servisných stredísk. Taktiež je vhodné využívať na údržbu batérií prípravky odporúčané výrobcom.

 

Foto: shutterstock