Vymaľujte si byt sami

pred 1 rokom

Náladu každého človeka ovplyvňuje mnoho faktorov. Jedným z nich je prostredie, v ktorom býva. O toto prostredie sa však treba pravidelne starať. Naša starostlivosť nemusí byť veľmi nákladná či náročná. Občas stačí iba vymaľovať…

Maľovanie a veci s tým spojené zvládne aj úplný laik. Dôležité je si celú akciu starostlivo naplánovať. Nič vás potom nezaskočí a s výsledkom budete spokojní. Odmenou vám bude voňavý, čerstvo vymaľovaný byt. Nový náter priestory vydezinfikuje a prispeje k menšej prašnosti v interiéri.

 

Zvládne to každý

Maľovanie môžete zveriť aj odborníkom. Ale čím ďalej, tým viac ľudí sa do maľovania bytu púšťa svojpomocne. Predtým sa maľovalo výhradne bielou, dnes je možné popustiť uzdu fantázii a nechať si namiešať farbu podľa svojho gusta.

 

Kedy maľovať?

Každé ročné obdobie je vhodné na maľovanie. Ale lepšie celé dielo uschne, keď môžeme pustiť do bytu vzduch zvonku. Ak je počas dňa teplejšie a v noci sa už kúri, tiež nám bude maľovka dobre schnúť, hlavne ak chceme použiť pod maľbu napríklad penetračný náter. Oveľa dôležitejšie ako ročné obdobie je termín, kedy budete svoj byt maľovať. Táto práca je totiž časovo náročnejšia a zbytočné naháňanie nevplýva na kvalitu práve najlepšie.

 

Ako často?

V našich klimatických podmienkach sa odporúča vymaľovať izby približne raz za 4 – 5 rokov. Ak je miestnosť viac frekventovaná, napr. chodba či kuchyňa, alebo ak má do miestnosti prístup veľké množstvo ľudí, sú steny náchylnejšie k nadmernému zašpineniu. V takom prípade sa odporúča maľbu obnoviť po dvoch až troch rokoch. Ak máte domáceho miláčika, odporúča sa maľovať každé dva roky z hygienických a estetických dôvodov.

 

Výber farby

Ak si dnes vymyslíte, že vaša izba bude akvamarínová, purpurová alebo perlovorubínová, nebudete mať žiadny problém. K dispozícii je široká škála farieb a ich odtieňov. Ak si aj tak nevyberiete, je možné využiť miešacie centrá v hobby marketoch, kde vám namiešajú farbu pred očami priamo na mieru.

 

Čas

Najdôležitejšou položkou je dostatok voľného času. Na vymaľovanie troch miestností s rozmermi 4 x 6 m budete potrebovať celý víkend, pretože penetrácia aj farba potrebujú čas na zaschnutie, ktorý môže výrazne skrátiť nákup rýchloschnúcich farieb.

 

Valček

Je vhodný na rovné veľké plochy bez zložitého členenia. Rôzne druhy valčekov sa líšia nielen šírkou (sú dostupné od cca 4 do 60 cm), ale tiež druhom poťahu. Prírodné sú vyrobené z jahňaciny, syntetické z polyesteru, polyakrylu či polyamidu. Dôležitá je dĺžka vlákien. Čím hladší povrch natierate, tým by mali byť vlákna kratšie. Na veľmi hladké povrchy sa odporúča dĺžka do 10 mm. Valčeky sa zvyčajne predávajú ako súprava, v ktorej okrem samotného nástroja je aj nástavec, prípadne teleskopická násada a nádobka na farbu s mriežkou na otieranie.

 

Upratovanie

Ak si pred maľovaním dôkladne pozakrývate nábytok a podlahu, nemusí byť upratovanie veľkým problémom. Zaschnutú farbu na oknách alebo zvyšok maliarskej pásky môžete zoškrabať žiletkou. Podlahu povysávajte. Zárubne dverí či okien, kam sa dostala farba, umyte teplou vodou s bežným čistiacim prostriedkom. Najlepším pomocníkom vám bude kuchynská hubka, vďaka ktorej dodržíte presnú hranu medzi zárubňou a maľbou, čím svoj výtvor nepoškodíte. Po ukončení maľovania očistite všetky pomôcky. Ak si chcete odložiť farbu, dobre ju uzavrite.

 

Čo budete potrebovať
– farby, štetce, valčeky, nádobu na farbu (ak použijete valčeky, tak aj s mriežkou na otieranie)
– fólie na zakrývanie, maskovaciu pásku (na ochranu nábytku)
– handry, rebrík, maliarsku škrabku, penetračný prostriedok
– sadru či stierkovaciu hmotu, oceľové hladidlo, brusný papier, odstraňovač škvŕn a mazľavé mydlo na mastnotu

 

Foto: shutterstock