Vymaľujte si svoj byt

pred 1 rokom

Na jar veľa ľudí robí drobné rekonštrukcie svojich príbytkov, medzi ktoré patrí aj maľovanie.

Moderné farby sú veľmi kvalitné, preto maľovanie zvládnu aj zručnejší laici. Pár rád však nikomu neublíži. Preto sme o pomoc požiadali Fraňa Kučeru, majiteľa predajne MONDO FARBY na Južnej triede v Košiciach.

 

Jemnejšie odtiene

„Každý rok zákazníci preferujú pri maľovaní určitú skupinu farebných odtieňov. Vyberajte skôr jemnejšie odtiene neutrálneho charakteru, farby typu magnólia, biela káva a podobne. Sýte odtiene populárne v minulosti postupne ustupujú,“ voviedol nás do problematiky pán Kučera.

 

Rozhoduje typ miestnosti

Na rôzne priestory sa používajú rôzne typy farieb… „Vždy je to na konkrétnom výbere zákazníka, či chce jednotnú farbu do celého bytu, alebo pre každú miestnosť inú. Do kuchyne a kúpeľne patria umývateľné farby (maliarska farba odolávajúca oteru za mokra), ktoré sa dajú pri zašpinení očistiťza mokra, bez toho, aby sa farba zmývala. Do ostatných priestorov si môže zvoliť tiež umývateľnú farbu, alebo sa rozhodne pre oteruvzdornú.“

 

Začíname

Ako hovorí pán Kučera, príprava podkladu pred maľovaním spočíva v tom, že farbu, ktorá je na stene, musíme natrieť penetračným prípravkom (Primalex hĺbková penetrácia zriedená vodou 1:2), najlepšie maliarskou štetkou. Následne maľujeme oteruvzdornými alebo umývateľnými farbami (Primalex Plus, Primalex Inspiro, Primalex Fortissimo) obvykle dvoma vrstvami. Druhú vrstvu nanášame až po dokonalom zaschnutí prvej vrstvy. Ak máte na stene umývateľnú farbu, tak nepenetrujeme a môžeme nanášať dve vrstvy umývateľnej farby.

 

Čím maľovať

V súčasnosti sa najbežnejšie používa na nanášanie maliarskych farieb valček. Existuje veľa druhov valcov, ktoré sa vyberajú podľa podkladu a povrchu. Na hladké podklady valčeky s krat- ším vlasom, na drsnejšie povrchy valčeky s dlhším vlasom. Uplatnenie určite nájdu aj štetce, keď potrebujeme vyfarbiť kúty a plochy vedľa stavebných prvkov, ako dvere, okná, radiátory a pod.
Foto: shutterstock