Vytvorte si domov vo francúzskom štýle

pred 1 rokom

V súčasnosti sa mnoho ľudí pri zariaďovaní svojich príbytkov nechá inšpirovať romantickou tematikou. Voňavá levanduľa, starožitný nábytok, kvetované vzory. Aj takto by sa dal nazvať nadčasový šarm v štýle Provensalska, teda francúzskeho vidieku.

 

Tradičný francúzsky (provensalsky) štýl často ovplyvňuje interiér nášho domova. Jeho typickým znakom je biela až smotanová farba, ktorá znázorňuje čistotu a nepoškvrnenosť priestoru. Z každého príbytku by mala vyžarovať elegancia, útulnosť a nostalgia.

 

shutterstock_216665326Starnúci dojem

Základnými črtami vidieckeho nábytku je mierne opotrebovaný dojem. Provensalsky štýl sa vyznačuje jemnými, vyrezávanými detailmi. Nábytok je väčšinou z mohutného dreva, najmä dubu. V izbe nesmie chýbať komoda, skrinka s viacerými zásuvkami a kútik s toaletným stolíkom. Nebojte sa starších kúskov, napríklad po starých rodičoch. Stačí ich len ošetriť a môžete ich priamo umiestniť do svojho príbytku. Nezabudnite na podlahy z tvrdého dreva, neomietnuté murivo a steny natreté na bielo.

 

Doplnky zo starožitníctva

Bytové doplnky vo francúzskom štýle za žiadnych okolností nesmú chýbať. Zájdite do starožitníctva a kúpte si tam nástenné hodiny či kovový svietnik. Ak ste domáci kutil, vytvorte si vlastné handmade výrobky, ktoré vás nebudú stáť ani cent. Nezabudnite na kvetinové detaily na vankúšoch či záclonách, ktoré vytvoria romantickú atmosféru a vy sa budete cítiť ako v rozprávke.

 

Levanduľa – kráľovná Provensalska

Najbežnejšou a zároveň jednou z najdôležitejších dekorácií je levanduľa. Rozvonia váš útulný príbytok a spríjemní atmosféru. Môžete si ju vysušiť a dať do vázy alebo si ňou môžete naplňte vankúše. Levanduľa sa stala kráľovnou tohto štýlu tak, ju určite nezabudnite do svojho domova zaaranžovať. Provensalsky štýl je známy ako ženský, a preto pôsobí príjemne a prináša pozitívnu energiu.

 

shutterstock_199088459

 

 

Základy francúzskeho vidieka:

• používajte zásadne bielu a smotanovú farbu
• neprežeňte to s dekoráciami a doplnkami
• vyberajte nábytok s efektom opotrebovania
• nezabudnite na kvetinové vzory
• rozvoňajte si domov levanduľou

 

Michaela Luxová
Foto: shutterstock