Vytvorte si vlastné vône do bytu

pred 1 rokom

Kto by sa vo svojom domove nechcel cítiť príjemne? Dosiahnite dokonalú atmosféru a vyskúšajte interiérové doplnky, ktoré prevoňajú celý byt. Čuchové vnemy sú podstatným faktorom v našom živote. Na základe vône si nielen pamätáme rôzne udalosti, ale vyčaria nám úsmev na tvári a zlepšia náladu.

 

Medzi základné možnosti ako rozvoňať byt patria vonné sviečky, tyčinky ako aj stromčeky, sprejové osviežovače a éterické oleje. V súčasnosti v obchodoch nájdete aj rôzne neškodlivé vône, ktoré sú šetrné k vášmu zdraviu. Vy si však svoj domov môžete rozvoňať aj sami, a to pomocou korenín alebo vysušených byliniek.

 

shutterstock_197524715

 

Sviečky na upokojenie

Ľudia majú najradšej citrusové a drevité vône ako levanduľa, santalové drevo, borovica alebo ruža. Najčastejšie využívanou formou na rozvoňanie bytu sú sviečky. Nielenže nám spríjemnia naše bývanie, ale svojím horením na nás pôsobia upokojujúco. Na trhu nájdeme aj mnoho vonných difuzérov v podobe vonných tyčiniek, ktoré však nie sú každému po chuti, najmä kvôli produkcii dymu.

 

shutterstock_9270370

 

Bylinky do vrecúšok

Príjemnú vôňu vo vašom domove si môžete zabezpečiť aj vy, prostredníctvom prírodných surovín. Do textilných vrecúšok vložte nazbierané vysušené bylinky ako materinu dúšku alebo levanduľu. Najprenikavejšie vonia ihličie z borovice alebo cédra. Ak chcete zemitú vôňu zvoľte koreniny ako škorica, klinčeky alebo muškátový oriešok. Vrecúška umiestnite do každej izby.

 

shutterstock_107517299

 

Ak si chcete vytvoriť vôňu, ktorá je intenzívnejšia, skúste vyskúšať náš recept:

Potrebujete:

2 pomaranče
2 tyčinky škorice
PL klinčekov
1 aníz

alebo

vysušenú kôru z dvoch pomarančov
vysušenú kôru z jednej limetky
1 PL mletého zázvoru
2 vetvičky vysušeného tymiánu
1 ČL vanilky

 

shutterstock_235694203
Ingrediencie vložte do pohára alebo kompótových fliaš a zalejte vodou. Pre intenzívnejšiu vôňu zmes s vodou vložte do misiek vhodný na ohrev a položte na stolný ohrievač.

 

Foto: Shutterstock