Záclony a závesy sú stále in

pred 1 rokom

Ak ste si doteraz mysleli, že záclony a závesy nie sú v móde, mýlili ste sa. Dokážu váš domov príjemne skrášliť ako aj zútulniť. Zabudnite na farebné žalúzie a vyzdobte si okná týmito nestarnúcimi textilnými doplnkami.

 

Záclony v pastelových farbách

V minulosti v našej domácnosti tvorili najmä praktickú stránku. Dnes však neslúžia len na tienenie slnečných lúčov, ale vytvárajú príjemnú atmosféru. Keď sa povie záclona, mnohí z nás si predstavia priesvitnú bielu látku na okne. To však už dávno nie je in. V súčasnosti sa preferujú prírodné materiály ako hodváb či bavlna. Zabudnite na bielu klasiku. Doprajte si pastelové farby, ktoré vášmu bývaniu dodajú tú správnu atmosféru.

 

shutterstock_268540460

 

Závesy až po zem

V poslednej dobe sú vo veľkej obľube voálové závesy, ktoré často naberajú funkciu záclon. Vyrobené sú z ľahkého a jemného materiálu. Hodia sa najmä do obývačiek alebo spální. Môžu byť rôznych dĺžok a vzorov. Ak ste však romantický typ, určite si zabezpečte závesy siahajúce až po zem. Ozvláštniť ich môžete zapnutím spony v strede.

 

shutterstock_295067477

 

Ozdobte si okná

Aj keď v minulosti mali záclony a závesy najmä praktickú funkciu, dnes z veľkej časti tvoria najmä estetickú stránku nášho bývania. Vybrať si môžete z rôznych dĺžok ako aj farebnosti. Do menších okien, napríklad v kuchyni, je vhodné zvoliť vitrážovú záclonu s krajkovým olemovaním, ktorá celé okno nezakryje, ale ozdobí. Z funkčného hľadiska sa pre zatienenie miestnosti používajú dlhé závesy z ťažšieho materiálu. Cez deň je ich vhodné umiestniť na okraj okien ako ozdobu.

 

shutterstock_357870569

 

Zjednoťte interiér

Záclony a závesy slúžia ako pekná dekorácia, ktorou si môžete spríjemniť vaše bývanie. So závesom môžete skombinovať aj poťahy na vankúšoch alebo na posteli. Vyberajte si ich najmä podľa zariadenia miestnosti.

 

shutterstock_435342682

 

Rímske rolety sú trendy

Ak nie ste zástancom záclon a žalúzie vás omrzeli, skúste si zabezpečiť rímske rolety, ktoré sa v poslednej dobe stali obľúbeným dekoratívnym doplnkom do domácností. Sú elegantné, praktické a vhodné či už do moderného alebo klasického interiéru. Rímske rolety sú textilné navíjacie clony, ktoré sa môžu vyťahovať buď pomocou šnúrky, alebo ovládacieho zariadenia.

 

Foto: Shutterstock