Základom dobrého spánku je správny matrac

pred 8 mesiacmi

Neodmysliteľnou a nevyhnutnou súčasťou nášho života je spánok. Na to, aby sme mohli plnohodnotne fungovať v práci či v domácnosti, ho potrebujeme naozaj kvalitný.

V súčasnosti máme na trhu k dispozícii široký sortiment matracov rôznych materiálov, veľkostí a v rôznych cenových reláciách. Preto si môžeme vybrať na mieru, ale niekedy je náročné zorientovať sa v ponuke.

Prvým krokom je návšteva obchodu

Mali by ste navštíviť takú predajňu, ktorú si vyberiete na základe referencií. Môžu to byť skúsenosti priamo od vašich známych alebo nejaké hodnotenia na internete. Ak prídete do obchodu, kde vám personál nebude schopný odpovedať na všetky vaše otázky ohľadom matraca, ktorý chcete kúpiť, choďte radšej do iného. Nekonajte pod tlakom, máte právo sa rozhodnúť, dokonca si matrac aj vyskúšať. Mali by ste byť zo strany predajcov dostatočne oboznámení, aké benefity ktorý materiál ponúka.

shutterstock_499270273

Pružinový matrac

Starou dobrou klasikou je pružinový matrac. Hodí sa na drevený alebo lamelový rošt. Poznáme dva druhy, a to sú matrace s klasickou pružinou a taštičkové. Pružinový matrac s klasickou pružinou je tvrdší ako taštičkový matrac, taštičkové matrace lepšie kopírujú tvar tela.

Matrace zo studenej peny

Tento typ vyniká výbornou elasticitou, dlhou životnosťou a tvarovou stálosťou. Vďaka veľkým pórom, ktoré sa nachádzajú v studenej pene, matrac disponuje aj dobrou priedušnosťou a odvodom tepla.

Pamäťová pena

Ide o druh polyuretánovej peny, ktorej sa inak hovorí aj ,,lenivá“ pena a svoju tvrdosť mení v závislosti na teplote. Pri kontakte s telesným teplom sa dokonale prispôsobuje anatómii tela, čím zmierňuje bolesti chrbta a má pozitívny vplyv aj na krvný obeh.

shutterstock_549920656

Matrace z Bio peny

Bio peny sú vyrábané z prírodných olejov, nie z ropy ako ostatné. Vďaka týmto typom matracov sa nielenže správame ekologicky, ale prinášame si viac prírody aj do našich spální. Bio pena má vplyv na vyššiu elasticitu matracov, zabezpečuje tvarovú stálosť a má výborné ortopedické vlastnosti.

Gélové matrace

Ich súčasťou sú gélové segmenty, ktoré vytvárajú akupresúrne body pomáhajúce uvoľniť svalstvo počas spánku.

Správna tvrdosť

Ak ste si už ujasnili, pre aký materiál sa rozhodnete, je na rade porozmýšľať nad tvrdosťou. Udáva sa v stupňoch od 1 do 7, pričom 7 je označenie pre najtvrdší matrac. Vo všeobecnosti platí, že deti potrebujú pre zdravý rast a vývoj skôr pevnejší matrac so strednou tvrdosťou, u mladých ľudí je záujem skôr o tuhšie matrace. Starší ľudia by si mali zvoliť mäkšie a elastickejšie matrace.

 

(IP)
Foto: shutterstock