Zakúrte si od podlahy

pred 2 rokmi

V dnešnej dobe vysokých cien energií je dôležité starostlivo premýšľať, aký spôsob vykurovania zvoliť. Jednou z odporúčaných variant je podlahové kúrenie.

Niekedy sa tento typ vykurovania používal iba v budovách, pri ktorých sa počítalo s vyššou tepelnou stratou. Tieto stavby sa museli až prekurovať, čo neprospievalo zdraviu. Moderné stavby majú oveľa menšie tepelné straty, nepotrebujú až takú vysokú teplotu vody na vykurovanie. Takéto vykurovanie sa dnes odporúča do nízkoenergetických alebo pasívnych domov, ktoré sú vykurované pomocou tepelného čerpadla.

 

Nové zákony

Kedže podľa nového zákona sa od tohto roku vyžaduje zatriedenie domu do energetickej triedy aspoň A1 a po roku 2020 do energetickej triedy A0, systém takéhoto vykurovania určite dostane zelenú. Požiadavku musí spĺňať aj existujúca budova po uskutočnení významnej obnovy.

 

Kvalitná izolácia

Každá inštalácia podlahového kúrenia musí byt veľmi precízna, pretože keď je už všetko hotové, kúrenie sa pod vrstvou betónu len tak jednoducho opraviť nedá. Pod vykurovacími rúrkami je nutné mať polystyrénové dosky, aby nedochádzalo k úniku tepla.

 

Pod akú podlahu

Nie všetky typy podláh sú vhodné na podlahové vykurovanie. Vylúčiť je potrebné hrubé podlahy či hrubé koberce. Väčšina podláh do hrúbky 15 mm je vyhovujúca. Dôležité je udržiavanie optimálnej vlhkosti v priestore, čo je 55 – 65 %. Pri kúpe podlahy si všímame aj označenie od výrobcu „Krytina je vhodná pre podlahové kúrenie“. 

 

Novinkou stenové kúrenie

V poslednom čase sa začína hovoriť o stenovom kúrení. Ide o podlahové kúrenie, ktoré je umiestnené v stenách. Pri tomto type kúrenia stačí na vykurovanie teplá voda od 20 – 22 °C. Steny v izbe nebudú studené ako pri bežnom vykurovaní radiátorom, ale príjemne teplé.

 

Výhody podlahového kúrenia

– nenarušuje vzhľad interiéru a neuberá priestor

– tepelné zdroje sú oveľa efektívnejšie, na vykurovanie stačí 20 – 25 °C

– vyhrievanie od podlahy je pocitovo príjemné – teplo udržiava suchú podlahu, čím sa zamedzuje vzniku rôznych plesní

– už nikdy nebudete mať pri okne zimu a oproti horúco

– obmedzuje sa prúdenie teplého vzduchu a vírenie prachu v miestnosti

– nezáleží na členitosti priestoru, rúrky či rohože sú flexibilné

– vyhrievať sa týmto spôsobom dá interiér aj exteriér

– takéto vykurovanie sa dá využiť aj na chladenie miestnosti miesto klimatizácie

 

Foto: shutterstock