Zariaďte si interiér v najnovšom štýle

pred 2 rokmi

Ak sa chystáte do nového príbytku, alebo si chcete prerobiť svoj interiér a dodať mu nový vzhľad, určite by ste mali vedieť, čo je trendom na rok 2016.

Dizajnéri tento rok stavili na kombinované vzory a neutrálne farby. My sme sa opýtali košickej dizajnérky Ivany Labancovej, čo je pre naše košické domácnosti najvhodnejšie, čomu by sme sa mali vyvarovať a akými bytovými prehreškami trpia naše domácnosti.

 

V súčasnej dobe je po interiérových dizajnéroch väčší dopyt ako možno pred desiatimi rokmi. Čomu pripisujete tento záujem a prečo je vôbec dobré si dizajnéra zaobstarať? 

Človek má často predstavu o tom, ako by mal jeho domov vyzerať. Veľakrát však svoje nápady nevie zrealizovať. Vtedy je najlepšie si zaobstarať interiérového dizajnéra, ktorý dokáže všetky predstavy skonkretizovať do vizuálnej podoby a zakomponovať aj moderné trendy. Košičania nie sú veľmi zvyknutí využívať služby dizajnérov, aj keď im dokážu ušetriť čas. Mám však pocit, že ich ľudia vyhľadávajú častejšie, hlavne kvôli uponáhľanej a stresujúcej dobe, v ktorej žijeme. Bytový dizajnér vám dokáže vytvoriť interiér, ktorý je praktický, ale zároveň sa v ňom budete cítiť príjemne, doplníte si energiu a oddýchnete si.

 

Interiérové trendy sa často menia. Predminulý rok to boli kvetované vzory, rok 2015 bol v znamení usporiadaného neporiadku a geometrických vzorov. Čo bude štýlové a moderné v terajšom roku 2016?

Momentálne vládnu kombinované rastlinné a zvieracie vzory. Ak to chce niekto veselšie, tak je dobré zladiť prúžkovanú tapetu s bodkovanými vankúšmi. Samozrejme, ako aj po minulé roky, letí provensálsky štýl, teda francúzsky vidiek. Vyznačuje sa pastelovými farbami, starožitným nábytkom, kvetovanými vzormi a vôňou levandule. V kurze je aj škandinávsky štýl, ktorý je jednoduchý, ekologický, čistý, kde prevažuje najmä biela farba. Obľúbené budú aj texty na bielej stene, tapety a kovové prvky v interiéri.

 

Čo je najťažšie zdizajnovať? Sú to skôr obytné priestory alebo kúpeľne a kuchyne?

V prvom rade ide o to, koľko človek chce do zmeny interiéru investovať. Nejde len o cenu, ktorú stanoví dizajnér, ale o celý proces. Od návrhu až po nákup doplnkov. Košičania si najčastejšie dávajú prerábať kuchyne a kúpeľne. Obývačky dokážu často zútulniť aj sami. Kuchyne sú v našom meste celkovo malé a dizajnér dokáže ponúknuť rôzne riešenia, ako otvoriť tento priestor. Dobrou voľbou je skladací stôl, alebo barový pult s kuchynskou linkou. Najnáročnejšie sú určite priestory, kde je prívod vody alebo elektriny. Dizajnér sa vtedy musí prispôsobiť hlavne technickým záležitostiam. V tomto prípade vytvoriť nejakú výraznú zmenu interiéru je dosť ťažké. Jeden čas boli veľkou módou aj prerábky bytových jadier.

 

Stretli ste sa v domácnosti aj s niečím zaujímavým, čo vás naozaj zaujalo a nikde predtým ste to nevideli?

Najuletenejšie určite bolo, keď môj kamarát ťahal dvojmetrový strom len kvôli tomu, aby si z neho mohol urobiť vešiak s oblečením. Najprv som sa na tom bavila, ale vyzeralo to výborne, aj keď to na prvý pohľad bol bláznivý nápad. Zábavným doplnkom, s ktorým som sa stretla, bolo desať zošitých plyšových pánd. Vznikol z toho nakoniec sedací vlak. Ja mám v spálni luk a tulec so šípmi.

 

Aké sú podľa vás najväčšie interiérové prehrešky, ktorými trpia naše košické domácnosti?

Košičania zbožňujú vitrínky s porcelánom a krištáľovými vázami. Jednoducho sa nevedia zbaviť minulosti a všetko zbierajú. Na rozdiel od západného Slovenska sme takí ,,škrečkovia“, ale nepovažujem to za zlé, pretože v súčasnosti je štýlové, ak sa prerobí starý nábytok, alebo sa z police urobí stôl. Ľudia teraz často vyhľadávajú retro štýl. Myslím si, že Košičania trpia hlavne tým, že sa nechcú zbaviť starých kobercov a všetky izby majú nafarbené inou, niekedy až ,,krikľavou“ farbou.

 

Vedia sa Košičania odviazať a ísť s novým trendmi alebo skôr chcú niečo útulné a praktické?

V domácnostiach som sa stretla s množstvom obrazov od košických výtvarníkov. Je to vkusné a vidno, že sme hrdí na naše mesto. Východniari sú celkovo viac praktickí. Majú radi veľa úložného priestoru. Košičania v súčasnosti vyhľadávajú tzv. miestečka na oddych, ktoré dotvárajú atmosféru pokoja. Zaujímavé sú „detské kútiky“ pre dospelých, kde môže mať klient napríklad obľúbenú knihu, plyšové hračky, kvety. Jednoducho predmety, ktoré má rád. Ja sama mám doma niečo podobné. Je to útulný kútik, kde mám kreslo s mojou obľúbenou dekou, kde si sadnem, zoberiem si knihu a pijem pritom čaj. Ide o relax po práci.

 

Čo by ste poradili košičanom, ktorí rozmýšľajú nad tým, ako zveľadiť svoj interiér, čím by mali začať?

Menej je niekedy viac. Košičania majú naozaj veľa vecí (smiech). Mojou radou je vytvoriť si centrum izby, od ktorého sa bude odvíjať zvyšok interiéru. Môže to byť stôl alebo pohovka. Mali by si určite premyslieť, čo kde chcú umiestniť a nielen tak položiť. Odporúčam menej farieb a zamerať sa na jeden štýl. Pre človeka sa môže stať interiérový dizajn zaujímavým hobby, ak zistí, ako funguje a aký krásny výsledok z toho môže byť.

 

Michaela Luxová
Foto: shutterstock