Zariaďte si pracovňu u vás doma

pred 1 rokom

V dnešnej dobe je trendom čím ďalej, tým viac pracovať z domu. V súčasnosti na tom už nie je nič neobvyklé. Pre zamestnávateľa to je často finančne výhodné a vy nemíňate na cestovné. No aj napriek tomu, že ste doma, musíte podať kvalitný pracovný výkon. Na to však potrebujete príjemné a motivujúce prostredie. Ako si ho vybudovať?

Pracovňa iba na prácu

 

Pracovňa by v prvom rade mala slúžiť výsadne na prácu. Odporúča sa ju preto umiestniť do samostatnej izby. Je dôležité, aby ste dokázali oddeliť rodinný život od pracovného. Efektivita a pracovné nasadenie tak bude určite vyššie. Ak vám priestory vášho bývania neumožňujú zriadiť si samostatnú pracovňu, skúste ju od obývačky či spálne oddeliť nábytkom alebo knižnicou.

 

shutterstock_2517675

 

Správny stôl a stolička sú základ

 

Najdôležitejšia časť pri zariaďovaní pracovne je výber stola. Ten by mal byť dostatočne veľký, aby sa vám naň zmestil nielen počítač, ale aj všetky potrebné dokumenty a zakladače. Podstatná je taktiež jeho nastaviteľná výška. Nezabudnite na pohodlnú, ergonomickú stoličku. Nie je na škodu, ak by jej súčasťou bolo aj operadlo a bedrová opora. Pre zdravé sedenie by sa mali nohy dotýkať zeme a kolená by mali tvoriť pravý uhol. Správny výber stoličky vám dokáže zabezpečiť oveľa vyššie pracovné nasadenie.

 

shutterstock_238947970

 

Nezabudnite na osvetlenie

 

Dôležitým faktorom pri zariaďovaní pracovne je dostatočné osvetlenie. Stôl si umiestnite k oknu, aby ste mali dostatok denného svetla. Vo vašej pracovni by nemalo chýbať ani bodové svetlo a stolová lampa s pohyblivým ramenom.

 

shutterstock_77997193

 

Knižnica nesmie chýbať

 

Osobitnou kapitolou je knižnica. Každý úspešný človek by mal byť obkolesený dostatkom odborných kníh. Vždy je dobré, ak sa vo vašej pracovni nachádzajú slovníky a encyklopédie, ktoré môžete kedykoľvek využiť.

 

shutterstock_20514620

 

Pozitívna energia z farieb

 

Pozitívny prístup k práci vám navodia aj farby. Svetlé odtiene pôsobia upokojujúco a zaženú akúkoľvek únavu. Ak sa rozhodnete namaľovať steny na žlto alebo svetlozeleno, je dobré, ak zvolíte výraznejšie doplnky. Červená farba stimuluje mozog. Nie je na škodu, ak si v tomto odtieni zadovážite lampu alebo červenú vázu s čerstvými kvetmi, ktorých vôňa dokáže človeka pozitívne naladiť.

 

shutterstock_175462931

 

Čo by vo vašej pracovni naozaj nemalo chýbať? Poriadok. Chaos odpudzuje človeka od práce a brzdí prítok energie. Zbavte sa rušivých elementov a vykročte do dňa s pozitívnym prístupom k práci.

 

shutterstock_210011863

 

 

 

 

Foto: shutterstock