Zvládnite jarné upratovanie hravo

pred 7 mesiacmi

Zbavte sa nepotrebných vecí a odstráňte všetky nečistoty. Nadišiel čas na jarné upratovanie. Viete, ako ho urobiť čo najefektívnejšie a najjednoduchšie? 

V prvom rade potrebujete systém, musíte postupovať logicky a nesnažiť sa robiť všetko naraz. V značnej výhode ste v prípade, že máte v domácnosti aj ďalších členov rodiny, ktorí sú vám ochotní s upratovaním pomôcť. Aby táto činnosť pre vás nebola trápením, pustite si obľúbenú hudbu a upratovanie spojte so spevom či tancom.
 

Umyte okná

Po zime sú určite zanesené smogom a prachom. Najskôr ich umyte len od hrubej špiny, najlepšie len s handričkou namočenou do vody. Ak to už máte takto na „nečisto“ hotové, naberte si novú čistú vodu a pridajte do nej čistiaci prostriedok. Aj keď ich je v súčasnosti na výber mnoho, niekedy je najlepšie siahnuť po recepte starých mám. Tie odporúčajú do vody pridať Zlatý klas a umyť okná práve ním. Vytvorí sa na ňom biela ,,glazúra“, ktorú ak zotriete, budete mať okno bez šmúh. To isté platí, aj keď do vody pridáte trochu obyčajného a najlacnejšieho žihľavového šampónu a okno ním pretriete.

 
Vytepujte si koberce

Raz či dvakrát ročne určite padne vhod vytepovať všetky koberce v domácnosti. Ak máte tepovač, pôjde vám to rýchlo a ľahko. Keď ho nemáte, musíte sa do toho pustiť ručne. Do vedra s vodou pridajte čistiaci prostriedok, zoberte si kefu a začnite drhnúť. Nezmočte ale koberec príliš, lebo sa vám začne vlniť a navyše bude aj dlho schnúť. Nielenže sa takto zbavíte ,,zažranej“ špiny, ktorú vysávačom neodstránite, ale zlikvidujete aj rôzne alergény vo forme plesní a iných mikroorganizmov.

 

Triedenie šatníka

Zatiaľ čo budú vaše koberce schnúť, môžete sa pustiť do upratovania skríň s oblečením. To, čo ste nemali oblečené rok a viac, môžete zo svojho šatníka pokojne vyradiť, určite vám to chýbať nebude. Práve jar je časom na to, aby ste zimné oblečenie odložili a pripravili sa na nasledujúce ročné obdobia. Vyčlenené oblečenie môžete neskôr použiť pri rôznych handmade projektoch alebo ho venujte na charitu či detským domovom.
 

Zber papiera

Ak máte triedenie oblečenia za sebou, skúste si upratať aj zásuvky a skrinky s dokumentmi. Vyhoďte staré bločky i nepotrebné faktúry a ostanete celkom prekvapení, koľko miesta sa vám zrazu uvoľní na nové veci, ktoré nemáte kam dať.

Kúpeľňa a toaleta

V kúpeľni sa pustite do triedenia čistiacich prostriedkov. Teraz je vhodný čas na to, aby ste ich skontrolovali. Všetko, čo máte po dátume spotreby, neváhajte vyhodiť. Kozmetickými produktmi po záruke nielenže neušetríte, ale navyše si môžete aj zdravotne uškodiť.

Keď už máte všetko zodpovedne vypratané, začnite s dezinfekciou všetkých povrchov. Určite by vám pri tejto práci nemali chýbať rukavice, ktoré ochránia pokožku vašich rúk. Okrem vyčistenia vane, umývadla a toalety nezabudnite vyleštiť zrkadlo a utrieť prach na poličkách.

Nezabudnite na kvety

Jar je skvelým obdobím na to, aby ste skontrolovali aj producentov vášho domáceho kyslíka. Niektoré rastliny bude potrebné presadiť, iné postačí len pohnojiť a umyť ich listy od prachu. Najúčinnejšie je kvety v kvetináči položiť do vane a osprchovať ich. Dávajte však pozor na to, aby ste ich zbytočne nepreliali.

 

(IP)
Foto: shutterstock