Zvoľte si správne farby pre váš domov

pred 1 rokom

Farby v našom živote hrajú dôležitú úlohu. Nachádzajú sa všade navôkol nás, či už v prírode, pri obliekaní alebo v kozmetike. Ako si však vybrať tú správnu na steny vášho domova?

Farby ovplyvňujú náladu každého človeka. Preto si v prvom rade zvoľte takú, ktorá vo vás evokuje príjemné pocity a dokáže ovplyvniť negatívne myšlienky. Každá farba má isté psychologické účinky. Svetlé odtiene sú jasnejšie a pôsobia na nás povzbudzujúco. Tmavé farby sú síce teplejšie, ale opticky zmenšujú izby.

 

shutterstock_325739081

 

Farby optimizmu

Červená, žltá či oranžová patria k farbám ohňa. Pôsobia energicky a zvyšujú našu pozornosť a aktivitu. Dajte si však pozor na odtiene červenej! Podporujú totiž chuť do jedla. Ak ste vo fáze redukcie vašej váhy, radšej sa im vyhnite a určite nimi nevymaľujte kuchyňu. Mohlo by to mať opačný efekt. Červená farba zrýchľuje pulz, krvný obeh a adrenalín. Aj to je dôvodom, prečo si niektorí ľudia touto farbou natierajú steny v spálni. Žltá farba pôsobí povzbudzujúco a presvetľuje priestory nášho domova. Je optimistická a prináša pokoj. Oranžová vyvoláva pocit pozornosti a je vhodná do pracovne. Pozdvihuje kreatívne myslenie, zaženie stres a únavu.
shutterstock_29325460 (1)

 

Zelená a modrá upokojuje

Keď povieme zelená, okamžite si predstavíme prírodu a pocítime pokoj a sviežosť. Aj to je dôvodom, prečo by naša kúpeľňa či spálňa mala túto farbu obsahovať aspoň v doplnkoch. Zelenou nikdy nič nepokazíte. Pôsobí blahodarne na náš nervový systém a je znakom vyrovnanosti. Preto sa hodí do kancelárií a na pracoviská. Modrá je jednoznačne farbou čestnosti, luxusu a vznešenosti. Podobne ako zelená, má upokojujúce účinky, preto by sme ňou mohli natrieť steny v spálni alebo v obývačke.

 

shutterstock_319072655

 

Dokonalá biela

Čistota, nepoškvrnenosť, dokonalosť. Aj takéto vlastnosti má biela. Túto farbu spolu s hnedou by sme mohli nazvať večnými, pretože nikdy nevyjdú z módy. Je však potrebné dať si pozor, aby naše izby potom nevyzerali prázdno. Vtedy je dobré zvoliť mohutnejší nábytok.

 

shutterstock_72344470 (1)

 

S fialovou preč

Aj keď sa hovorí, že fialová je farbou kráľovskej dôstojnosti, nie je vhodnou do našich domácností. Stimuluje kreativitu a môže vytvárať nočné mory. Ak sa jej aj napriek tomu nechcete vzdať, zadovážte si fialové doplnky.

 

 

Michaela Luxová
Foto: shutterstock