Rady

Mýty o predaji nehnuteľností

 

1. Ponúknem nehnuteľnosť viacerým realitkám skôr, ako ju predám.

Výsledok je, že sa nehnuteľnosť ponúka za viac cien. Makléri, alebo RK inzerujú na tých istých realitných portáloch, a tak je kupujúci zmätený, pretože jedna nehnuteľnosť je v ponuke viackrát. Vedie to k tomu, že inzerát pôsobí nevierohodne, a tak oň nie je záujem. Takisto vzniká problém, keď Vy ako predávajúci stratíte v tomto množstve prehľad, kedy ste komu čo sľúbili. Preto odporúčame vybrať si realitného makléra (najlepšie podľa referencií), alebo podľa jeho profesnej histórie v realitách, požiadať ho o exkluzívne služby, a maklér sa o všetko postará. Nepozerajte na to, že vážni záujemcovia o kúpu prezerajú nehnuteľnosti na internete denne a poznajú všetky nové ponuky. Ak je Vaša ponuka zaujímavá, určite ju stačí vidieť iba raz.

 

2. S nákupom počkám, veď ceny pôjdu dolu.

Ceny sa podľa lokalít líšia. Ľudia sa vždy snažia špekulovať a vyjednávať cenu. Je preto nutné rozlišovať – či už ide o región alebo o typ nehnuteľnosti.

 

3. Je kríza, nepredáva sa…

Predáva sa aj v kríze, všetko je iba otázkou práce skúseného makléra, ktorý Vám na základe cenovej mapy v príslušnej lokalite odporučí cenu. Je však potrebné podotknúť, že ak je oveľa viacej ponúk než dopytu, vyvoláva to dojem, že trh s realitami sa nehýbe.

 

4. Maklérovi musím zaplatiť poplatok, aj keď nehnuteľnosť nepredám.

Dôveryhodný maklér niečo také v žiadnom prípade neurobí. Na základe sprostredkovateľskej zmluvy Vám vysvetlí Vaše práva a povinnosti, a jednou z nich je i to, že provízia bude uhradená iba v tom prípade, ak tento (odstrániť slovo) maklér Vašu nehnuteľnosť predá. Čiže úhrada sa uskutoční až po uskutočnení obchodu.

 

5. Exkluzívna zmluva je nevýhodná, pretože…

Realitný maklér sa pri podpise exkluzívnej zmluvy zaväzuje klientovi, že jeho ponuke bude venovať zvýšenú pozornosť, napr. topovaním jeho ponuky. Maklér si totiž tiež spočíta, že je preňho nevýhodné venovať svoju energiu zákazke, ktorú môže predať niekto iný. Dobre nastavená exkluzívna zmluva a hlavne jej podmienky zaistia tak predávajúcemu ako i kupujúcemu dobrú ochranu.

 

6. Skúsime cenu navýšiť, veď znížiť môžeme hocikedy.

V dnešnej dobe má kupujúci oveľa väčší prehľad o trhových cenách ako mal v minulosti. Predražená nehnuteľnosť predlžuje dobu jej predaja, nevraviac o tom že pri postupnom znižovaní ceny vzniká dojem, že s nehnuteľnosťou nie je niečo v poriadku.

 

7. Pýtal som sa a úver určite dostanem…

V súčasnej dobe banky sprísňujú podmienky poskytovania úverov, je preto veľmi prospešné zistiť si u dôveryhodného hypotekárneho poradcu všetky hodnoty, ktoré banky posudzujú. Sú to najmä: či žiadateľ podniká, alebo je zamestnaný, výška hotovosti, ktorú vlastní (pretože 100% hypotéky sa už takmer neposkytujú), priemerný čistý mesačný príjem, výška splátok, počet členov rodiny, ich príjmy a veľa ďalších…

 

8. Nízkoenergetické stavby sú výrazne drahšie…

Štatistiky naopak hovoria, že sú takéto stavby dokonca lacnejšie. Mylný názor vznikol najmä preto, že sa v našich podmienkach jedná stále o novinku, pretože tieto stavby ešte nie sú tak rozšírené ako v zahraničí, hoci aj toto sa už mení. A ešte stále prevláda názor, že čo je nové, je zvyčajne drahé..

 

9. Provízia je vysoká.

Výška provízie seriózneho makléra je medzi 3-5% a táto suma zodpovedá jeho poskytovaným službám. Je to suma za právne, poradenské služby, ale i za jeho prácu, pretože tak ako vy chodíte do práce a máte za to zaplatené, chodí do práce aj maklér. Je nízka v pomere použitých finančných prostriedkov a rizík s tým spojených ako pre predávajúceho, tak i kupujúceho.

 

10. Predám to sám – práca realitného makléra je zbytočná, len nájde kupca a už nič nerieši.

Ak si myslíme, že je to tak, skúsme nájsť kupca, absolvovať s ním obhliadku, dohodnúť podmienky kúpno-predajnej zmluvy, zaistiť právnika na vypracovanie, absolvovať overenie podpisov, prevod peňazí, zápis na kataster…atď. Takže tým, že maklér nájde kupca, jeho práca ešte len začína.

 

11. Nepredám cez realitnú kanceláriu, od známeho som počul, že s tým mal iba problémy.

Určite ste sa aj Vy stretli s tým, že Vás kaderník zle ostrihal, alebo Vám mechanik zle nastavil motor Vášho auta. Začnete sa strihať sami, alebo si nájdete iného kaderníka? Tak je to aj s RK, a dokonca s maklérmi ako takými. Ak sa takáto nepríjemnosť prihodila Vášmu známemu, neznamená to, že všetci makléri a RK sú zlé, tu by som si dal pozor iba na príslušného makléra, alebo RK…